Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:00

07:18 15:29

01:00 14:19

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr ESE 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
156% normy
pm 10
100% normy
Jutro 2°C -1°C
Wtorek 1°C 0°C

MSW apeluje o rozwagę podczas mrozów

Od początku grudnia 2013 roku z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 18 osób, z czego dwie w tym roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o rozwagę podczas mrozów i zwracanie szczególnej uwagi na ludzi bezdomnych, starszych oraz dzieci.

MSW oraz policja i strażacy przypominają, że takie osoby potrzebują większego wsparcia, szczególnie zimą, gdy temperatury spadają, a podczas dużych opadów śniegu poruszanie się bywa utrudnione.

- Tacy ludzie nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Apelujemy do wszystkich o wrażliwość i czujność. Patrzymy dalej niż tylko na koniec własnego szalika. Wielu z nich dostaje długoterminowe wsparcie z pomocy społecznej, jednak są sytuacje nagłe. Dlatego, jeśli widzisz kogoś - dorosłego lub dziecko - które nie radzi sobie, ma kłopoty, a szczególnie jeśli leży, reaguj, pomóż. Nieważne, czy osoba ta jest trzeźwa, czy nie  - zaapelował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Reklama

W takich sytuacjach można dzwonić na numery alarmowe: 997, 112, 998 lub 999. Służby porządkowe, w tym policjanci i strażnicy miejscy w całym kraju, patrolują ulice, a w trakcie dużych mrozów sprawdzają ogródki działkowe, piwnice, pustostany i pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, bądź złej sytuacji materialnej, wymagają szczególnej troski. W ośrodkach wsparcia osoby bezdomne mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Na terenie całego kraju działają noclegownie, dając bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. Działa także bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej.

Bezdomni mają do dyspozycji 71 placówek

Tylko w województwie mazowieckim podczas zimy bezdomni mają do dyspozycji 71 placówek (w tym 26 w Warszawie) posiadających łącznie prawie 3,5 tys. miejsc (1498 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz opiekę.

Na Mazowszu działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy), wydających dziennie ponad 5 tys. posiłków. W czasie zimy działają także punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a). Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl.

Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna od początku okresu grzewczego apeluje o rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych.

Od 1 września zeszłego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło 36 osób. W tym samym okresie strażacy odnotowali blisko 2 tys. zdarzeń związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało ponad 1 tys. osób. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym w wyniku zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób. To o 15 mniej niż w sezonie - 2011/12.

Straż Pożarna przestrzega przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. Strażacy przypominają również, że niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom tlenkiem węgla, warto zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki, które zaalarmują w przypadku wystąpienia zagrożenia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: mrozy | pogoda | zima

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama