Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:47

07:13 17:26

18:16 08:59

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 6°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SW 20 km/h
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
14% normy
pm 10
11% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Mróz zbiera śmiertelne żniwo w Polsce. Rośnie liczba ofiar

Siedem osób zmarło w piątek w wyniku silnych mrozów, a jedna z powodu zatrucia tlenkiem węgla - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Minionej doby temperatura dochodziła nawet do minus 20 stopni, a odczuwalna była jeszcze niższa.

Najbardziej tragiczny dzień zimy

Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedziała IAR, że to najbardziej tragiczna doba tej zimy.

Niska minusowa temperatura utrzymała się minionej nocy i dziś nad ranem na większym obszarze Polski. Miejscami wyniosła nawet minus 25 stopni Celsjusza.

Ze statystyk wynika, że od 1 listopada minionego roku w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarły 53 osoby, a 24 osoby zatruły się czadem.

Ofiary śmiertelne mrozów odnotowano w województwach: lubelskim, pomorskim, dolnośląskim, podkarpackim, świętokrzyskim i mazowieckim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z powodu silnych mrozów wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla większości polskich województw.

Reklama

Awarie energetyczne na Śląsku

Na Śląsku około 4 tysięcy odbiorców nie ma prądu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Powodem są silne mrozy w tym regionie.

Jest to jednocześnie kolejna seria awarii na Śląsku spowodowanych trudnymi warunkami atmosferycznymi. 6 styczna w Rybniku ponad 2 tysiące osób było pozbawionych prądu z powodu rozszczelnienia ciepłociągu.

Dziś rano termometry w Katowicach wskazywały minus 25 stopni Celsjusza.

Apele o pomoc

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Obywatelskich, RCB i policja apelują o pomaganie ludziom, którzy w czasie mrozów mogą długotrwale przebywać bez schronienia.

Do alarmowania służb o osobach bezdomnych pozostających na mrozie służą numery policji, straży miejskiej i 112.

"Taki jeden nasz telefon może uratować komuś życie" - mówi Bożena Wysocka z RCB.

Zimą ośrodki pomagające takim osobom - pomimo przepełnienia - starają się zapewnić schronienie każdemu potrzebującemu. W Pensjonacie Socjalnym "Św. Łazarz" w Warszawie nie ma już miejsc, ale dodatkowo dostawiono materace.

Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Społecznej mówi, że kiedy widzimy osobę, której może grozić niebezpieczeństwo, należy zawiadomić służby, ale też zatrzymać się przy niej i zapytać, czego potrzebuje. Apeluje też do lekarzy, aby nie wypisywali ze szpitali osób, które nie mają gdzie pójść.

"W placówkach naprawdę nie ma miejsc dla osób chorych" - powiedziała IAR Adriana Porowska. "W ostatnich dniach dostałam kilka telefonów z prośbą o reakcję, aby zatrzymano osobę na oddziale, bo nie ma ona dokąd pójść, na przykład po amputacji dwóch nóg" - dodała. Podkreśla, że ważne jest, aby reagować, kiedy ktoś wyprasza osoby z autobusów i innych miejsc publicznych.

Na terenie województwa mazowieckiego bezdomni mają do dyspozycji 69 placówek w tym 29 w Warszawie dysponujących łącznie 3337 miejscami. W Warszawie tych miejsc jest ponad 1500.

Prognozy na sobotę

IMGW informuje, że Europa północna i południowo-wschodnia jest w zasięgu niżów. Większość polskich województw pozostaje w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko nad zachód napłynie nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie.

W całym kraju temperatura będzie utrzymywać się poniżej zera. Najchłodniej będzie na południu i wschodzie kraju. Termometry wskażą tam od minus 13 do minus 17 stopni Celsjusza.

Na północnych i zachodnich krańcach polskich można spodziewać się dziś sporych zachmurzeń oraz lekkich opadów śniegów.

INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama