Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:39

07:08 17:33

17:33 05:22

13°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr SSE 11 km/h
43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
103% normy
pm 10
81% normy
Jutro 18°C 12°C
Czwartek 17°C 8°C

"Metro": Już nie będzie białych świąt?

​O tym, że święta będą bezśnieżne, przekonują nie tylko meteorolodzy z IMGW. Od najbliższej niedzieli będzie się ocieplać w całym kraju. W Wigilię termometry pokażą 5-6 st. Celsjusza z wyjątkiem terenów górskich - gdzie możliwe są opady śniegu.

Wszystko wskazuje na to, że na najbliższe dwa tygodnie mamy zimę z głowy, przyznaje prof. Jacek Piskozub, klimatolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Wyjaśnia, że jesienna aura na Gwiazdkę, nie jest już traktowana jako anomalia pogodowa. - Atlantyk jest coraz cieplejszy, rośnie znaczenie cyrkulacji zachodniej, która częściej sprowadza nad naszą część kontynentu w okresie zimowym cieplejsze powietrze, więc syberyjskim mrozom trudniej zawojować nasz obszar, mówi.

- Stosunkowo ciepłe początki zim w naszej części kontynentu mogą być naturalną konsekwencją zmian, które obserwujemy także w Arktyce, uważa natomiast prof. Piotr Głowacki, szef Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN, który trzyma pieczę nad naszą polską stacją polarną na Spitsbergenie.

Reklama

Chodzi m.in. o przesuwający się na coraz późniejsze miesiące szczyt zimy na biegunie północnym. Jak wyjaśnia, o ile jeszcze w latach 70. największe mrozy w Arktyce przypadały na przełom grudnia i stycznia, to po roku dwutysięcznym odczuwane są dopiero w   marcu, a od kilku lat najzimniejszym okresem w Arktyce jest przełom marca i kwietnia.  Dlatego napływ arktycznego powietrza nad naszą część kontynentu może skutkować w kwietniu zimową aurą.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!


Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni


Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca


Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!Reklama

Reklama

Reklama

Reklama