Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:54

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr SSE 4 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
36% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Mazurskie jeziora zaczyna skuwać lód - pierwszy raz tej zimy

Zatoki i porty położone w zacisznych miejscach na mazurskich jeziorach po raz pierwszy tej zimy zaczyna skuwać lód. Cienka lodowa pokrywa utworzyła się m.in. w bazie MOPR w Skłodowie - poinformował rzecznik mazurskich ratowników wodnych.

Od kilku dni na Mazurach utrzymuje się lekki mróz i jest bezwietrznie. Dlatego lód powoli skuwa jeziora, cienka pokrywa lodowa utworzyła się już w niektórych zatokach i portach. Z tego powodu mazurscy ratownicy wyciągnęli we czwartek na brzeg jedną ze swoich łodzi ratowniczych.

- Ale drugą łódź zostawiamy jeszcze na wodzie, bo jeziora zaczynają się pokrywać lodem od brzegów, nieco dalej wciąż jest woda, więc musimy być gotowi do wypłynięcia. Chociaż dziś akurat na żadną akcję się nie zanosi, nad jeziorami są tylko ptaki, poza tym totalna cisza i pustka  - powiedział rzecznik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jarosław Sroka i dodał, że we czwartek baza MOPR w Giżycku dostała informację o tym, że lodowa pokrywa utworzyła się m.in. w bazie na północy Szlaku Wielkich Jezior - w Skłodowie.

Reklama

Aby mazurskie jeziora skuł lód, który pozwala na bezpieczne wchodzenie na jego powierzchnię temperatura musi spać poniżej minus 10 stopni Celsjusza i utrzymywać się co najmniej kilka dni. Ważny jest też brak falowania jezior.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się w Piszu, a kończy w Węgorzewie. Jego długość w linii prostej wynosi 111 km.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Mazury | lód | jeziora | zima

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy