Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:04

04:28 20:54

00:02 11:11

14°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr W 6 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
26% normy
Jutro 20°C 10°C
Poniedziałek 20°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Mazowsze: Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie płockim

W związku z przyborem Wisły w niedzielę rano ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka przekroczyła stany ostrzegawcze - wynika z danych Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) w Płocku.

Jak poinformował Jerzy Wieczorek, dyżurny płockiego PCZK, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w niedzielę o godz. 8 dla gmin: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów; w tym czasie poziom rzeki w Wyszogrodzie wynosił 516 cm, czyli 16 cm powyżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej 465 cm, czyli 15 cm ponad stan ostrzegawczy. "Obserwowana jest tendencja wzrostowa" - powiedział Wieczorek.

Wzrost poziomu wody jest związany z intensywnymi opadami

Reklama

Według Rafała Wilczka z Miejskiego Centrum zarządzania Kryzysowego w Płocku, Wisła przybiera także w rejonie tego miasta, jednak poziom rzeki utrzymuje się tam poniżej stanów ostrzegawczych - w niedzielę rano do przekroczenia tych stanów brakowało tam od 70 do 95 cm.

 "Kulminacja fali wezbraniowej spodziewana jest w Płocku w poniedziałek wieczorem lub w nocy" - dodał Wilczek. Jak zaznaczył, na przyjęcie fali kulminacyjnej spływającej z górnego biegu Wisły już wcześniej przygotowano Zbiornik Włocławski, poprzez zrzut wody przez tamę we Włocławku.

Zbiornik Włocławski, który rozpoczyna się w środkowym odcinku Wisły w rejonie Płocka (Mazowieckie) i rozciąga się do stopnia wodnego we Włocławku (Kujawsko-pomorskie), to największy sztuczny akwen w Polsce - ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową tamy i elektrowni we Włocławku. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne