Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:16

04:55 20:28

23:29 13:23

23°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 24°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SSE 11 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
46% normy
pm 10
36% normy
Jutro 25°C 15°C
Poniedziałek 22°C 13°C

Mapa burzowa IMGW na czwartek. Sprawdź, gdzie jest burza

Czwartek to kolejny dzień, w którym możemy spodziewać się burz w całym kraju. Najbardziej gwałtowny przebieg burze mogą mieć w województwach mazowieckim i łódzkim. Silnych wyładowań atmosferycznych należy spodziewać się też w części północno-wschodniej Polski.

Mapa burzowa IMGW na dziś

"Dzisiaj burze możliwe są w całym kraju. Najsilniejsze prognozowane są na część północno-wschodnią. Tam możliwe są opady deszczu do 30-40 mm, z kumulacjami do 60 mm, porywami wiatru 100-110 km/h i dużym gradem" - czytamy w komunikacie IMGW na czwartek.

Największe zagrożenie wysokimi sumami opadów istnieje we wschodniej połowie kraju i na północy. "Na południu i w centrum kraju zwiększone sumy będą wynikiem nałożenia się opadów z kilku burz, a na wschodzie i północy z powodu wolnego i niejednoznacznego przemieszczania się komórek burzowych" - informuje IMGW.

Reklama

"Na wschodzie prognozowane są także warunki korzystne do rozwoju trąb powietrznych" - wynika z prognozy IMGW.

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Burze w pierwszej połowie dnia

Z informacji przekazanych miedzy godziną 6 i 7 rano wynikało, że burze występowały wówczas od Warmii, przez Mazowsze i Kielecczyznę, aż po województwo małopolskie. Najbardziej aktywne elektrycznie komórki kierowały się w stronę Krakowa.

"Do godzin południowych kolejnych burz należy wciąż spodziewać się w województwach małopolskim, śląskim, podkarpackim, świętokrzyskim po łódzkie i mazowieckie" - podało IMGW.

Około południa burze zaczną rozwijać się także na południowym zachodzie, głównie w Sudetach.

Najnowsze ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla województw: mazowieckiego i łódzkiego.

Na tym obszarze spodziewać się można ulewnych deszczy od 30 mm (30 litrów) do 60 mm (60 litrów). Lokalnie może dojść do kumulacji opadów i wtedy spaść może nawet do 90 mm (90 litrów) wody na mkw. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć 120 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Burzowo będzie też na północnym zachodzie, południowym zachodzie oraz na Kielecczyźnie i w Małopolsce.

IMGW wydał alert drugiego stopnia ostrzegający przed burzami z gradem dla województwa małopolskiego i zachodniej części województwa świętokrzyskiego. W tych rejonach miejscami może spaść do 60 litrów wody, a porywy wiatru osiągną 100 km/h.

Najniższy - pierwszy stopień ostrzeżeń wydano dla województwa zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Tutaj może spaść do 40 litrów wody na mkw, a wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

Ulewnego deszczu mogą się spodziewać mieszkańcy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Lokalnie może spaść 90 litrów wody na mkw, wiatr powieje z prędkością nawet do 90 km/h.

Z uwagi na dynamiczną sytuację ostrzeżenia mogą być aktualizowane.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: burze nad Polską

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy