Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:23

07:17 15:30

15:34 04:44

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr W 18 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
127% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Małopolskie: Jeden alarm powodziowy i pogotowie w sześciu miejscach

W Małopolsce w środę rano alarm powodziowy obowiązywał w gminie Zabierzów (pow. krakowski). W pogotowiu przeciwpowodziowym znajdowały się: miasto Oświęcim, gminy Bolesław, Olesno, Gręboszów oraz Dąbrowa Tarnowska (pow. dąbrowski) oraz gmina Kłaj (pow. wielicki).

Jak poinformowała rzecznik wojewody małopolskiego Monika Frenkiel, w ciągu ostatniej doby z powodu intensywnych opadów deszczu w Małopolsce doszło do lokalnych podtopień; są straty w infrastrukturze budowlanej i rolnej.  Najtrudniejsza sytuacja jest na terenie powiatów miechowskiego, proszowickiego i krakowskiego.

Reklama

Stan alarmowy przekroczony jest na rzekach: Rudawa w Balicach - o 13 cm oraz Szreniawa w Biskupicach - o 18 cm.

Stan ostrzegawczy przekracza Wisła w Jawiszowicach - o 72 cm, Sierosławicach o 2 cm oraz Karsach o 27 cm, Soła w Oświęcimiu o 57 cm, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej o 13 cm oraz Skawinka w Radziszowie o 14 cm.

W ciągu ostatniej doby doszło do zalań i podtopień budynków, dróg oraz pól uprawnych w gminie Łapanów (pow. bocheński), gminie Iwkowa (pow. brzeski), gminach Chrzanów i Alwernia (pow. chrzanowski), oraz gminach Bolesław i Radgoszcz (pow. dąbrowski).

W gminie Słomniki (pow. krakowski) uszkodzone jest pięć mostów drewnianych w miejscowościach Niedźwiedź, Smroków, Kacice, Miłocice. Podtopionych zostało ok. 50 budynków mieszkalnych, Zespół Szkół w Słomnikach, młyny w miejscowościach Smroków i Januszowice.

Nadal ma grzmieć i padać

W gminie Michałowice (pow. krakowski) podtopione zostały trzy budynki mieszkalne oraz zniszczone i zamulone nawierzchnie na odcinkach dróg powiatowych (1 km) i gminnych (3 km).

W gminie Zielonki (pow. krakowski) woda z lokalnych rzek i potoków podtopiła pola uprawne w miejscowościach Januszowice, Pękowice, Trojanowice i Zielonki. Podtopionych jest ok. 80 posesji i siedem przepompowni ścieków. W gminie Jerzmanowice - Przeginia  (pow. krakowski) deszcz i wiatr uszkodziły dachy budynków Urzędu Gminy w Jerzmanowicach oraz szkoły w Przegini.

W  Gołczy i Charsznicy w powiecie miechowskim woda podtopiła około 30 budynków mieszkalnych.

Synoptycy na środę zapowiadają w woj. małopolskim przelotne opady deszczu z miejscowymi burzami. Prognozowana suma opadów w czasie burz to 25 mm.


PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: powódź | zagrożenie powodziowe | ostrzeżenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy