Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:29

4:15 21:00

11:080:54

20°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 19°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr N 9 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
92% normy
pm 10
60% normy
Jutro 28°C 17°C
Czwartek 31°C 12°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Lubelskie: Podtopienia po gwałtownych ulewach

Sytuacja w województwie lubelskim nadal jest bardzo niebezpieczna. Poziom wody w Wiśle rośnie. W Annopolu w ciągu doby wzrósł o metr. W powiecie zamojskim po gwałtownych ulewach doszło do lokalnych podtopień, a poziom wody w rzece Wieprz przekroczył stan alarmowy.

W sobotę Wisła w Lubelskiem płynęła poniżej stanów ostrzegawczych, ale wody szybko przybywa. W najwyżej położonym Annopolu, na południu regionu, poziom wody w ciągu ostatniej doby wzrósł o ponad metr, w Puławach - o 42 cm, w Dęblinie - o 25 cm.

Wojewoda lubelski ogłosił w sobotę pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich nadwiślańskich powiatach: kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim - poinformował rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marcin Bielesz.

Reklama

Biuro prognoz hydrologicznych zapowiada, że Wisła w Lubelskiem będzie nadal przybierać, co spowodowane jest spływem wód opadowych z południa Polski oraz wód ze zbiorników retencyjnych.

Według prognoz IMGW w Annopolu w niedzielę w nocy lub w poniedziałek rano poziom wody może sięgnąć 745 cm; stan alarmowy to 550 cm.

Podptopienia po gwałtownych ulewach

Po gwałtownych ulewach w powiecie zamojskim doszło do lokalnych podtopień. Najtrudniejsza sytuacja jest w Zamościu, gdzie woda wlała się do wielu budynków mieszkalnych, ale strażacy wypompowywali ją też z kilku budynków użyteczności publicznej - m.in. szkoły, urzędu.

- Pracujemy teraz w kilkunastu miejscach, ale zgłoszeń jest bardzo dużo, trudno określić ich ilość, bo pojawiają się nowe - powiedział rzecznik prasowy komendy straży pożarnej w Zamościu Andrzej Szozda.

Dodał, że zgłoszenia dotyczą podtopionych domów, jak i wody zalegającej na posesjach. Zaznaczył, że w pierwszej kolejności będzie wypompowywana woda z domów. Szozda przypuszcza, że działania strażaków przy wypompowywaniu potrwają cały dzień.

Na skutek gwałtownych opadów wzrósł poziom wody w rzece Wieprz. Na wodowskazie Nieliszu (pow. zamojski) rzeka przekroczyła stan alarmowy o prawie pół metra, a w Krasnystawie stan ostrzegawczy o ok. 30 cm. - Przekroczenie stanu alarmowego na Wieprzu nie niesie za sobą zagrożenia powodziowego - powiedział Bielesz.


Reklama

Reklama

Najlepsze tematy