Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:41

07:22 16:14

11:10 01:00

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NNW 11 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
24% normy
Jutro 1°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

Lubelskie: Podtopienia po gwałtownych ulewach

Sytuacja w województwie lubelskim nadal jest bardzo niebezpieczna. Poziom wody w Wiśle rośnie. W Annopolu w ciągu doby wzrósł o metr. W powiecie zamojskim po gwałtownych ulewach doszło do lokalnych podtopień, a poziom wody w rzece Wieprz przekroczył stan alarmowy.

W sobotę Wisła w Lubelskiem płynęła poniżej stanów ostrzegawczych, ale wody szybko przybywa. W najwyżej położonym Annopolu, na południu regionu, poziom wody w ciągu ostatniej doby wzrósł o ponad metr, w Puławach - o 42 cm, w Dęblinie - o 25 cm.

Wojewoda lubelski ogłosił w sobotę pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich nadwiślańskich powiatach: kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim - poinformował rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marcin Bielesz.

Biuro prognoz hydrologicznych zapowiada, że Wisła w Lubelskiem będzie nadal przybierać, co spowodowane jest spływem wód opadowych z południa Polski oraz wód ze zbiorników retencyjnych.

Reklama

Według prognoz IMGW w Annopolu w niedzielę w nocy lub w poniedziałek rano poziom wody może sięgnąć 745 cm; stan alarmowy to 550 cm.

Podptopienia po gwałtownych ulewach

Po gwałtownych ulewach w powiecie zamojskim doszło do lokalnych podtopień. Najtrudniejsza sytuacja jest w Zamościu, gdzie woda wlała się do wielu budynków mieszkalnych, ale strażacy wypompowywali ją też z kilku budynków użyteczności publicznej - m.in. szkoły, urzędu.

- Pracujemy teraz w kilkunastu miejscach, ale zgłoszeń jest bardzo dużo, trudno określić ich ilość, bo pojawiają się nowe - powiedział rzecznik prasowy komendy straży pożarnej w Zamościu Andrzej Szozda.

Dodał, że zgłoszenia dotyczą podtopionych domów, jak i wody zalegającej na posesjach. Zaznaczył, że w pierwszej kolejności będzie wypompowywana woda z domów. Szozda przypuszcza, że działania strażaków przy wypompowywaniu potrwają cały dzień.

Na skutek gwałtownych opadów wzrósł poziom wody w rzece Wieprz. Na wodowskazie Nieliszu (pow. zamojski) rzeka przekroczyła stan alarmowy o prawie pół metra, a w Krasnystawie stan ostrzegawczy o ok. 30 cm. - Przekroczenie stanu alarmowego na Wieprzu nie niesie za sobą zagrożenia powodziowego - powiedział Bielesz.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy