Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:21

04:25 20:40

00:23 05:52

24°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 23°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr E 9 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
27% normy
pm 10
16% normy
Jutro 29°C 13°C
Wtorek 28°C 14°C

Lato bez taryfy ulgowej. Coraz mniej wątpliwości

Lato zapowiada się upalnie. Fale gorąca mogą nawiedzić Polskę, szczególnie w czerwcu i lipcu. Ponieważ w wakacje deszczu nie będzie zbyt dużo, może nam zagrozić susza. Nie wyklucza to jednak pojedynczych dni z większymi ulewami. Poznaj prognozę pogody na lato.

Tegoroczne lato może się okazać z suche i bardzo upalne, ale nie zabraknie dni z silnymi ulewami, mogącymi powodować nawet podtopienia. Jak napisał serwis Twojapogoda.pl "czeka nas lato pełne pogodowych skrajności".

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Pogoda sucha już wiosną

Najnowsza prognoza długoterminowa zaprezentowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że maj będzie suchym miesiącem, w którym najpewniej zanotujemy ujemną anomalię sumy opadu. To oznacza, że w tym roku groźba suszy może pojawić się stosunkowo wcześnie. W kolejnych miesiącach również może być sucho.

Modele pogodowe obejmujące okres od czerwca do sierpnia wskazują, że opadów może być mniej niż zwykle o tej porze roku. Ujemne anomalie opadów spodziewane są przede wszystkim na północy, w centrum, a w sierpniu również na zachodzie kraju. Na północy może wystąpić susza hydrologiczna.

Więcej opadów latem może pojawić się na południu Polski, szczególnie w górach. Nie można wykluczyć gwałtownych ulew i burz oraz lokalnych podtopień. Mniej deszczu będzie w czerwcu i lipcu, zaś silniejsze opady mogą wystąpić w sierpniu.

Sprawdź też: Przerażająca pogoda na czerwiec, lipiec i sierpień. Dla wielu to będzie prawdziwy koszmar

Pogoda na lato 2024: Upałów nie zabraknie

Lato najpewniej będzie przypominać ubiegłoroczne, z falami upałów i uderzeniami gorąca. Jednocześnie możliwe będą wyraźne wahania temperatur. Czerwiec oraz lipiec mogą być wyraźnie cieplejsze od średniej - wynika z modelu CFS publikowanego przez Centrum Modelowania Meteorologicznego. Średnie temperatury mogą być o około 1,5 st. C wyższe od średniej dla tego okresu.

Jednocześnie Twojapogoda.pl zwraca uwagę, że upalne, gorące okresy temperatur przekraczających 35 stopni Celsjusza mogą być przeplatane wyraźnie chłodniejszymi dniami, podczas których temperatury spadną poniżej 20 stopni.

Tego typu wahania mogą zdarzyć się latem dosyć często. Będą one jednak krótkotrwałe i powinniśmy się po nich spodziewać powrotu potężnych, męczących upałów.

Sierpień również ma być bardzo ciepły, jednak nie aż tak jak dwa wcześniejsze miesiące. Według prognoz długoterminowych najgorętsza będzie zachodnia część kraju, podczas gdy w większości Polski dodatnia anomalia temperatury wyniesie około 1 stopni Celsjusza.

Trzeba podkreślić, że tego typu prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem. Przewidywanie pogody na tak odległy termin jest niezwykle trudnie i wciąż - mimo wykorzystywania najnowszych technologii - nie zawsze się sprawdza.

Jest to orientacyjna, eksperymentalna prognoza pogody. Kolejne przewidywania mogą się od niej znacząco różnić.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | lato | pogoda na lato | prognoza pogody na lato
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy