Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:29

04:57 20:27

23:47 14:34

17°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
21% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

Lato 2021. Długoterminowa prognoza pogody

Jaka będzie pogoda w wakacje? Meteorolodzy z amerykańskiego portalu AccuWeather przedstawili długoterminową prognozę pogody na lato 2021 w Europie. Czego możemy się spodziewać w drugie lato pandemii?

Rdzeń ciepła tego lata będzie zlokalizowany w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji i części Włoch, gdzie rozprzestrzeniać się będzie ciepło z północnej Afryki.

Eksperci prognozują, że temperatury w południowo-zachodniej i południowo-środkowej Europie będą zbliżone do standardowych odnotowywanych w miesiącach letnich na tym obszarze. W czerwcu spodziewane jest średnio 21-26 stopni Celsjusza, a w lipcu ok. 26-34 stopnie. W sierpniu temperatury mają zacząć spadać.

Meteorolodzy z AccuWeather zauważają także, że niższe od normy mogą być opady w tej części kontynentu. Tor burzowy ma się przesuwać na północ przez cały sezon letni.

Reklama

Eksperci ostrzegają, że upał w południowej Europie i brak opadów może powodować poważne problemy w rolnictwie.

Upał przyjdzie falami

Wraz z przesuwaniem się toru burzowego na północ, podążać za nim będzie także ciepło znad Hiszpanii i Włoch, które dotrze na południe Wielkiej Brytanii, do krajów bałkańskich, Francji, Belgii, Niemiec i południowej Polski. Meteorolodzy twierdzą jednak, że upał nie będzie trwał w tym samym czasie na obszarze całego kontynentu.

- Na Zachodzie i na Wschodzie może panować upał, ale nigdy w tym samym czasie - powiedział starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys. - Rzadko zdarza się, by upał był tak powszechny. Jest bardziej prawdopodobne, że ciepło będzie pojawiać się falami - dodał.

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Upały mają dotrzeć nad Paryż i Berlin pod koniec lipca i w sierpniu.

Według prognozy średnie temperatury w tej części Europy w czerwcu mają wynieść ok. 19-21 stopni Celsjusza. Z kolei w lipcu ma to być ok. 21-25 stopni. Choć zazwyczaj w sierpniu temperatury spadają na tym obszarze do ok. 19-21 stopni, według prognoz w tym roku mają się utrzymać powyżej normy przez przynajmniej część miesiąca.

Jak twierdzą meteorolodzy, tor burzowy do sierpnia ma się przemieszczać w stronę północno-wschodniej Europy. Nad kraje bałtyckie, Polskę, Białoruś i zachodnią Rosję przyniesie fale niespokojnej pogody.

Zdaniem ekspertów temperatury w Polsce mają być tego lata bliskie normy lub niższe. Wzrost temperatur ograniczą opady.

Prawdziwy upał może dotrzeć nad zachodnie Niemcy.

Według prognoz, standardowe temperatury w miesiącach letnich w Polsce i Niemczech to między 21 a 26 stopni Celsjusza.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama