Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:16

06:34 18:17

18:05 03:20

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1012 hPa
  • Wiatr E 9 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
29% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Kolejne ataki fatalnej pogody. Brytyjscy synoptycy ostrzegają

Brytyjczycy muszą być przygotowani na kolejne ataki fatalnej pogody w tym tygodniu. Zdaniem premiera Davida Camerona powodzie, jakie nawiedziły znaczne tereny Anglii i Walii, to "tragedia"

Premier Cameron, który przewodniczył wczoraj kolejnemu posiedzeniu komitetu sytuacji nadzwyczajnych Cobra, przyjechał dziś z wizytą do hrabstwa Worcestershire na granicą z Walią. Nadal wzbiera tam rzeka Severn, która w okolicach miasta Upton wylała już po raz 80. od 1970 roku.

Reklama

Cameron obiecał dodatkową pomoc dla powodzian.  - Będą zapomogi do 5 tysięcy funtów dla podtopionych przedsiębiorstw, żeby mogły się lepiej zabezpieczyć na przyszłość. Będzie też fundusz w wysokości 10 milionów funtów rozdzielony między lokalne samorządy,  aby wspomóc biznes dotknięty powodzią - powiedział. 

David Cameron zwołał na wtorek na Downing Street spotkanie firm ubezpieczeniowych, aby wymóc na nich obietnicę sprawnej wypłaty odszkodowań. Powtórzył też ostrzeżenia, że ulewne deszcze, jakie padały nad Anglią w piątek i sobotę spowodują dalszy przybór rzek. Na razie woda na nich opada, ale jest to zwodnicza przerwa. Na Tamizie wysoka fala dotrze do zalanych terenów powyżej Londynu przypuszczalnie dopiero w środę.

Wielka Brytania od ok. dwóch miesięcy zmaga się z deszczową pogodą, silnym wiatrem i powodziami. Dotychczas zalanych zostało tysiące  domów, służby meteorologiczne wydały ponad sto ostrzeżeń powodziowych. W stan pogotowia postawiono prawie 2000 żołnierzy. Synoptycy przewidują, że poziom wód jeszcze się podniesie.

Najbardziej mokra zima od 1910 roku

Za powód najbardziej mokrej zimy w południowej Anglii od 1910 r. uważana jest tzw. oscylacja quasi dwuletnia - szybki, wąski i silny prąd powietrzny, który utworzył się w atmosferze nad równikiem.

Prąd powietrzny powstaje w wyniku różnicy temperatur między tropikalnymi masami powietrza nad równikiem i mas powietrza polarnego. Efektem jest zmiana kierunku wiatru ze wschodniego na zachodni w odstępach 14 miesięcy.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Anglia | pogoda | powódź | Anglia sztorm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje