Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:31

5:37 17:51

7:4322:32

-2°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna -9°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr N 20 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo czyste
pm 2.5
34% normy
pm 10
24% normy
Jutro 5°C -3°C
Piątek 6°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Klimatolog: Obserwujemy, że zima zaczyna się coraz później

Wiosna zimą, zima wiosną - musimy się chyba do tego przyzwyczaić. Połowa stycznia, a na razie na siarczyste mrozy i śnieżyce się nie zapowiada. Klimatolog Michał Kowalewski z IMGW podkreśla, że z obserwacji wynika, że zimy zaczynają się coraz później.

- W przyszłości spodziewamy się, że coraz częściej będziemy sobie zadawać pytanie, czy w tym roku będą święta białe czy nie, tak jak poprzednie pokolenie zadawało sobie pytanie, czy pierwszy grudnia będzie biały czy nie - mówi Michał Kowalewski. Klimatolog dodaje, że zmienności obserwowane są także z roku na roku.

Reklama

- Bywa tak, że zima zaczyna się w połowie grudnia, bywa, że w połowie stycznia, bywało w ciągu ostatnich kilkunastu lat, że się nie zaczynała w ogóle. Podobnie jej koniec: może się skończyć pod koniec stycznia, w połowie lutego, a może jak ostatnia dopiero w kwietniu - tłumaczy Kowalewski. Klimatolog wyjaśnia, że klimat cały czas się zmienia i powoduje to pewne rozregulowanie cykliczności. - To nie znaczy, że pory roku będą zanikać, natomiast ich zmienność z roku na rok będzie coraz większa - podkreśla Michał Kowalewski.

Według synoptyków, w przyszłym tygodniu nastąpi ochłodzenie, ale to nie będzie jeszcze taka klasyczna zima z mrozami i dużymi opadami śniegu. Temperatury ujemne będą w nocy, ale w dzień raczej w okolicach zera. Zapowiadane są opady śniegu i mieszane opady: deszczu ze śniegiem.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Dowiedz się więcej na temat: zima

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy