Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:42

07:11 16:27

15:39 08:16

-2°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -8°C
  • Ciśnienie 1028 hPa
  • Wiatr NNW 18 km/h
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
14% normy
pm 10
8% normy
Jutro -1°C -8°C
Poniedziałek 0°C -5°C

Klimatolog: Obserwujemy, że zima zaczyna się coraz później

Wiosna zimą, zima wiosną - musimy się chyba do tego przyzwyczaić. Połowa stycznia, a na razie na siarczyste mrozy i śnieżyce się nie zapowiada. Klimatolog Michał Kowalewski z IMGW podkreśla, że z obserwacji wynika, że zimy zaczynają się coraz później.

- W przyszłości spodziewamy się, że coraz częściej będziemy sobie zadawać pytanie, czy w tym roku będą święta białe czy nie, tak jak poprzednie pokolenie zadawało sobie pytanie, czy pierwszy grudnia będzie biały czy nie - mówi Michał Kowalewski. Klimatolog dodaje, że zmienności obserwowane są także z roku na roku.

- Bywa tak, że zima zaczyna się w połowie grudnia, bywa, że w połowie stycznia, bywało w ciągu ostatnich kilkunastu lat, że się nie zaczynała w ogóle. Podobnie jej koniec: może się skończyć pod koniec stycznia, w połowie lutego, a może jak ostatnia dopiero w kwietniu - tłumaczy Kowalewski. Klimatolog wyjaśnia, że klimat cały czas się zmienia i powoduje to pewne rozregulowanie cykliczności. - To nie znaczy, że pory roku będą zanikać, natomiast ich zmienność z roku na rok będzie coraz większa - podkreśla Michał Kowalewski.

Reklama

Według synoptyków, w przyszłym tygodniu nastąpi ochłodzenie, ale to nie będzie jeszcze taka klasyczna zima z mrozami i dużymi opadami śniegu. Temperatury ujemne będą w nocy, ale w dzień raczej w okolicach zera. Zapowiadane są opady śniegu i mieszane opady: deszczu ze śniegiem.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: zima

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy