Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:16

07:17 15:30

15:34 04:44

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr WNW 17 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
127% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Japonia: Październik rekordowy pod względem tajfunów

W październiku Japonia doświadczyła najwięcej tajfunów w historii. W ciągu mijającego miesiąca tropikalne cyklony nawiedziły archipelag Wysp Japońskich pięć razy, a w roku 2013 - już 27 razy. Przyczyn tego można upatrywać m.in. w ociepleniu Pacyfiku.

Według japońskich służb meteorologicznych średnia liczba tajfunów w październiku wynosi półtora. Dotychczas najwięcej tajfunów w tym miesiącu - bo aż cztery - odnotowano dwukrotnie: w 1955 i 2012 roku.

Reklama

Tegoroczny sezon tropikalnych cyklonów w Japonii jest wyjątkowo obfity. W Wyspy Japońskie uderzyło już 27 cyklonów, podczas gdy w całym roku 2012 liczba ta wyniosła 14, a rok wcześniej - osiem.

Tajfuny formują się z reguły w zachodnich rejonach Pacyfiku. Im bardziej rozgrzany jest ocean, tym częściej dochodzi do wytworzenia się tropikalnego cyklonu.

Dwa czynniki wpływają na losy powstałego cyklonu

- Dwa czynniki wpływają na losy powstałego cyklonu: zachodnie wiatry oraz masy wysokiego ciśnienia nad Oceanem Spokojnym. To od intensywności ich obu zależy, czy tajfun skieruje się w stronę Chin, przejdzie nad Japonią, czy też osłabnie zanim dotrze do lądu - powiedział  ekspert Japońskiej Agencji Meteorologicznej Koji Kato.

Tajfuny, niesione na masach wysokiego ciśnienia, początkowo najczęściej wędrują w kierunku północno-zachodnim. - Jeżeli na swojej trasie zderzają się z zachodnim wiatrem, kierują się w stronę Japonii  - tłumaczył Kato.

Jak zauważył ekspert, w tym roku szczególnie we wrześniu i październiku liczba tajfunów znacznie przekraczała notowane wcześniej wartości.

Do tej pory regułą było, że na wysokości Filipin tajfuny traciły na sile po zetknięciu się z chłodniejszymi masami wody. - Jednak w tym sezonie we wrześniu temperatura wód u wybrzeży Filipin była wyższa niż przeciętnie. W związku z tym powietrze było bardziej wilgotne, co dodatkowo wzmacniało przechodzące cyklony  - wyjaśnił Kato.

W takich miejscach pogoda drastycznie się pogarsza

W październiku temperatura wody obniżyła się, ale zderzenia monsunów i pasatów prowadziły do spiętrzania się mas powietrza i powstawania prądów wznoszących. - W takich miejscach powstają duże formacje chmurowe i pogoda drastycznie się pogarsza, co staje się zalążkiem tajfunu  - dodał ekspert.

Silniejsze tajfuny mogą paraliżować codzienne życie w Japonii. Ze względów bezpieczeństwa wiele pociągów przestaje kursować, a mieszkańcom poleca się pozostawać w domach. Zajęcia w szkołach i na uczelniach są odwołane.

26. w tym sezonie tajfun Wipha zebrał szczególnie tragiczne żniwo. Na wyspie Izu Oshima na południe od Tokio w ciągu 24 godzin zanotowano ponad 800 mm opadów, czyli więcej niż wynosi norma dla całego miesiąca. Ulewnym deszczom towarzyszył wiatr o prędkości 180 km/h. Wywołane przez żywioł lawiny błotne spowodowały śmierć 32 osób, a dziewięć wciąż uznaje się za zaginione - wynika z najnowszych doniesień agencji Kyodo.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: tajfun | Japonia | pogoda | cyklon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy