Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:57

07:32 16:01

11:46 01:00

-1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SE 13 km/h
55
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
139% normy
pm 10
108% normy
Jutro 4°C 1°C
Piątek 5°C 1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Jaka pogoda w święta Bożego Narodzenia? Czy spadnie śnieg? Najnowsze prognozy

Czy czekają nas białe święta Bożego Narodzenia? Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej szansa, że będzie śnieg w święta, wynosi 20 proc.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę średnioterminową, która obejmuje już okres świąteczny. Jest po prognoza z modelu GFS 0°25. Jak wyjaśnił Matusz Barczyk, zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB, do wyników modeli średnioterminowych, takich, jak GFS 0°25 należy podejść z pewną rezerwą.

Reklama

- Prognozy te są deterministyczne - bazują na ściśle zdefiniowanych warunkach początkowych, przeliczanych przy użyciu skomplikowanych równań fizycznych. Z powodu nieznajomości precyzyjnych warunków oraz chaotycznego charakteru procesów modelowanych z czasem błąd prognozy powiększa się. Można porównać to do toczącej się kuli śniegowej. Pewnym sposobem poradzenia sobie z problemem jest przeliczenie kilkudziesięciu prognoz nieznacznie rozróżnionych na etapie uruchomienia obliczeń. Statystyki wiązek prognoz pomagają ocenić, jak bardzo prognoza jest stabilna, a prognozowane warunki sprawdzalne - powiedział.

Między chłodną jesienią a ciepłą zimą

IMGW zwróciło przy tym uwagę, że dzisiejsze prognozy wskazują na stabilność i przewidywalność pogody do poniedziałku 21 grudnia. - Od wtorku czeka nas aura bardziej zmienna i wiele istotnie różniących się scenariuszy może mieć miejsce: zarówno incydent z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem. Statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy, z temperaturą w nocy nieznacznie poniżej 0 st., w dzień powyżej 0 st., z rozmaitymi opadami - najczęściej deszczu, przez deszcz ze śniegiem po śnieg, w tym również marznące opady deszczu i mżawki. Z każdym dniem po Wigilii incydenty śnieżne są bardziej prawdopodobne - poinformowało IMGW.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Pewny jest natomiast fakt, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą jak te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu. - Wówczas, 26 grudnia 2002 roku, temperatura minimalna na wschodzie kraju spadła poniżej -25 st. Jednocześnie najprawdopodobniej nie będą one aż tak ciepłe, jak w 2015 roku, gdy temperatura powietrza w woj. dolnośląskim przekroczyła 16 st. - wskazał Instytut.

Prognozy pogody będą się stabilizować na początku przyszłego tygodnia. Wtedy to synoptycy IMGW przekażą precyzyjną informację o pogodzie na święta.

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

----------------------------------------

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

 ----------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij!

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

 

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama