Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:45

07:29 16:06

23:25 11:00

0°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1030 hPa
  • Wiatr N 6 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
36% normy
pm 10
20% normy
Jutro -1°C -2°C
Wtorek 2°C -2°C

Jaka będzie zima 2020/2021? Długoterminowa prognoza IMGW

Zima będzie stosunkowo ciepła z krótkotrwałymi opadami śniegu - twierdzą synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w opublikowanej długoterminowej prognozie. Najbliższe miesiące mają charakteryzować się temperaturą powyżej średniej, a śnieg dłużej utrzyma się jedynie w górach i na terenach podgórskich.

- Większe ochłodzenie prognozowane jest jedynie na przełomie stycznia i lutego - mówi rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski. - Jeżeli chodzi o opady, to raczej w formie deszczu i tych opadów może być trochę więcej - dodaje.

Czeka nas więc raczej ciepła zima, a jedynie przełom stycznia i lutego zapowiada się - według długoterminowych prognoz - trochę chłodniejszy.

W górach i nad morzem już spadł śnieg

W ciągu nadchodzących miesięcy czekają nas jednak kilkudniowe ochłodzenia na terenie całego kraju. Podobna sytuacja ma miejsce właśnie teraz. W nocy z czwartku na piątek (z 19 na 20 listopada) w górach oraz na Pomorzu spadł śnieg, a temperatura w całym kraju znacząco spadła. 

Reklama

- Klimatolodzy uważają, że pierwsza połowa grudnia może być trochę chłodniejsza. W środkowej części kraju maksymalne wartości mogą nie przekraczać zera stopni - mówi Walijewski.

Białe i chłodne zimy mniej więcej co 10 lat

Rzecznik IMGW podkreśla, że tego typu długoterminowe prognozy sprawdzają się w około 70 proc. - Statystycznie istnieje więc niewielka szansa na śnieżną zimę - zaznacza.

Do tej pory w Polsce śnieżne i wyjątkowo chłodne zimy zdarzały się mniej więcej co 10 lat. Ostatnia tego typu zima miała miejsce w 2010 roku.

Czytaj również: 

Jaka pogoda w święta Bożego Narodzenia? Prognoza długoterminowa IMGW

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje