Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:22

07:04 16:35

20:30 09:26

-1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1045 hPa
  • Wiatr SE 7 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
102% normy
pm 10
64% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 3°C -1°C

Jaka będzie wiosna? Prognoza długoterminowa zaskakuje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową, która przewiduje temperatury i opady w marcu 2021 roku. Jak będzie wyglądać wiosna w porównaniu do mroźnego i śnieżnego lutego?

W ciągu najbliższych kilku tygodni czeka nas duża zmiana pogody. Po mroźnym lutym nadejdzie znacznie przyjemniejszy marzec. W drugiej połowie przyszłego miesiąca możemy się spodziewać temperatur wyższych niż wieloletnia średnia. Należy jednak pamiętać, że jest to prognoza eksperymentalna i orientacyjna, która dotyczy wartości uśrednionych. 

Jak wynika z prognoz meteorologów, zarówno suma opadów, jak i średnia temperatura w marcu, prognozowane na podstawie modelu IMGW-Reg będą się kształtowały w granicach normy wieloletniej. Czym jest wspomniana norma? Oznacza ona średnią miesięczną temperaturę, bądź sumę opadów dla danego miesiąca, prognozowaną w oparciu o średnią z lat 1981-2010. 

Reklama

Jak wyjaśnia IMGW, wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".  

Zgodnie z modelem IMGW-Reg, przeważającym obszarze kraju temperatura będzie się kształtować na poziomie wieloletniej normy, za wyjątkiem Śląska i Małopolski. Na tych dwóch obszarach temperatura będzie nieco poniżej normy wieloletniej. Według statystycznego modelu IMGW-Bayes, z prawdopodobieństwem rzędu 90 proc., większość kraju odnotuje wartości temperaturowe powyżej normy. Druga połowa miesiąca może być cieplejsza niż zwykle. 

Czy znowu czeka nas susza?

Zgodnie z modelem IMGW-Reg miesięczna liczba dni z opadem w całej Polsce będzie niższa od normy wieloletniej - podaje instytut. Według modelu IMGW-Bayes, statystyczna liczba dni, w których popada (deszcz lub śnieg) będzie w zakresie normy wieloletniej. Regiony, które odnotują niższą niż norma wieloletnia liczbę dni z opadami to Małopolska, południowa część Ziemi Lubuskiej, Lubelszczyzna i Kielecczyzna.

IMGW wykorzystuje dwa autorskie modele prognostyczne - IMGW-Reg i IMGW-Bayes, które różnią się nieco od siebie. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy