Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:18

06:22 18:34

19:25 07:37

8°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr NW 9 km/h
23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
55% normy
pm 10
40% normy
Jutro 17°C 10°C
Piątek 14°C 10°C

Jaka będzie tegoroczna zima? Są długoterminowe prognozy

Tegoroczna zima będzie śnieżna i mroźna czy łagodna i wilgotna? Z najnowszych długoterminowych prognoz specjalistów z NOAA wynika, że miłośnicy białego szaleństwa mogą poczuć się nieco rozczarowani, bo pogoda zarówno pod koniec 2016 roku, jak i na początku 2017 roku - z punktu widzenia ich upodobań - będzie daleka od ideału. Zarówno w grudniu jak i w styczniu ma być cieplej niż zwykle. Na obfite opady śniegu też raczej nie ma co liczyć. Jak będzie naprawdę, pokaże czas.

Jesień - przynajmniej jak do tej pory obchodziła się z nami nad wyraz łagodnie. Co prawda w listopadzie dni ze słońcem było jak na lekarstwo, ale za to mogliśmy liczyć na stosunkowo wysokie wartości na termometrach. O zakładaniu ciepłych kurtek, czapek i szalików musieliśmy sobie przypomnieć - za sprawą przymrozków - w zasadzie dopiero w ostatnich dniach.

Tam spadło 70 cm śniegu, a temperatura sięga minus 17 st. C

Na horyzoncie - jak na razie - tęgiej zimy jednak nie widać. Na większe dostawy białego puchu możemy liczyć jedynie w górach. Tylko w ciągu ostatniej doby spadło tam 20 centymetrów śniegu. Jeszcze bardziej okazale wyglądają statystki dotyczące Kasprowego Wierchu i Doliny Pięciu Stawów. W rejonie Kasprowego temperatura spadła do minus 17 stopni, a pokrywa śnieżna sięga tam już 40 centymetrów. Z kolei w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży 70 cm białego puchu.

Reklama

Ratownicy górscy ostrzegają, że możliwe jest samorzutne schodzenie śnieżnych lawin, dlatego ze szklaków mogą korzystać obecnie tylko doświadczeni taternicy, posiadający odpowiedni sprzęt, jak raki czy czekany.

Szanse na białe święta są raczej małe

W pozostałych regionach śnieg co jakiś czas prószy, ale jego ilość jest daleka od hurtowych. Taka tendencja w pogodzie - z przelotnymi opadami śniegu oraz  przymrozkami - i to głównie nocnymi - ma się utrzymać co najmniej do połowy grudniu. Na białe święta raczej nie ma co liczyć. Im bliżej Bożego Narodzenia, tym ma być cieplej. Zdaniem specjalistów z NOAA temperatury często będą sięgać 5 stopni Celsjusza. Z kolei opadów będzie tyle, ile zwykle w tym miesiącu.

Pierwsze trzy miesiące 2017 roku cieplejsze niż zazwyczaj

W kolejnych miesiącach na syberyjskie mrozy też nie ma co liczyć. Pierwsze trzy miesiące 2017  roku - jak wynika z przewidywań meteorologów - mają być cieplejsze niż zazwyczaj. Najbardziej "zimowym" z miesięcy ma być styczeń. Najwięcej opadów - zarówno śniegu jak i deszczu - spodziewanych jest na północy kraju. Na południu Polski - zwłaszcza w regionach górskich - też można na nie liczyć. Jeśli chodzi o temperatury, to również mają być one wyższe - o mniej więcej 2 stopnie Celsjusza - od normy.

Podobnego pogodowego scenariusza należy spodziewać się i w lutym, kiedy to ma być cieplej niż w zwykle w tym miesiącu, mniej więcej o 2 stopnie Celsjusza. Deszczowo ma być głównie na północy kraju, z kolei na południu - przeciętnie pod względem opadów.

Na mroźną i śnieżną zimę zatem raczej nie ma co liczyć. Ale warto pamiętać, że prognozę sezonową - ze względu na dużą odległość czasową - należy traktować przed wszystkim orientacyjnie. Kto wie, może pogoda - jak ma to w zwyczaju - zaskoczy wszystkich, z amerykańskim synoptykami włącznie.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy