Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:04

6:17 18:42

16:250:56

13°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 12°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr SSE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

51
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
122% normy
pm 10
93% normy
Jutro 28°C 15°C
Piątek 28°C 13°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Intensywnie pada. Trudna sytuacja na południu Polski

Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne dla kilku województw. Trudna sytuacja jest w Małopolsce i na Śląsku.

W województwach małopolskim i śląskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami. 

Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie

Reklama

Jak podał urząd wojewódzki miasta Krakowa, alarmy przeciwpowodziowe są ogłoszone w Oświęcimiu i w gminie Brzeszcze. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w ok. 20 gminach Małopolski. Niebezpiecznie rośnie poziom Skawy, Raby, Dunajca, Ropy.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono też w Krakowie. Z powodu wysokiego poziomu Wisły - na kilka godzin zostały zamknięte tunele pod rondem Grunwaldzkim. ZIKiT zamknął tunele, ponieważ poziom rzeki uniemożliwiał odprowadzanie wody deszczowej. Po południu udało się wypompować wodę i przywrócić ruch. 

Jak podaje portal lovekrakow.pl, stan Wisły na wodowskazie na Bielanach przekracza o ponad metr stan ostrzegawczy. Według IMGW fala kulminacyjna dotrze do Krakowa dopiero w poniedziałek. 

Jak informuje w komunikacie wydanym w sobotę popołudniu synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie strefa najbardziej intensywnych opadów przemieściła się na południowy zachód, poza granice województwa małopolskiego. Aktualnie miejscami obserwuje się opady o natężeniu 1-3 mm/godz. 

Jak podaje Radio Kraków, pogarsza się sytuacja powodziowa w Małopolsce Zachodniej. Najgorzej jest w Oświęcimiu. W centrum miasta poziom Soły przekracza stan alarmowy. Woda wylała się z koryta i podtopiła m.in. bulwary. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano też dla województw opolskiego. Prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym (wysokość opadów od 30 mm do 40 mm, miejscami 50 mm).

Do godz. 15 w sobotę Państwowa Straż Pożarna odnotowała 150 interwencji w związku z intensywnymi deszczami. Strażacy interweniowali najczęściej w województwie śląskim - 60 razy i w małopolskim - 47 razy - podało MSWiA.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Województwo śląskie

W związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu wzrosty stanów wody wystąpią w dorzeczu górnej Odry.

Zarówno na górnej Odrze jak i w zlewniach jej dopływów przewiduje się ponowne lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych (szczególnie Krzyżanowice, Racibórz-Miedonia, zlewnia Olzy, Kłodnicy i Małej Panwi). 

Ponowne wzrosty poziomu wody do stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych spodziewane są też w zlewni górnej Warty.

Najpoważniejsza sytuacja w województwie śląskim jest w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa. Spodziewane są tam ponowne wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Prognozowane jest przekroczenie kolejnych stanów ostrzegawczych i alarmowych. Dla tych terenów obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia.Województwo małopolskie


W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na odcinku Wisły na terenie województwa małopolskiego, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. 

W profilu Jawiszowice poziom wody będzie się utrzymywał powyżej stanu alarmowego. W profilu Kraków - Bielany istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. 

Natomiast w zlewniach: Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych, bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są ponowne wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Prognozowane jest przekroczenie kolejnych stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Alert drugiego stopnia w pięciu kolejnych województwach

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydano też dla województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego.
Reklama

Reklama

Reklama