Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:49

04:14 21:01

20:10 02:19

14°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr SW 4 km/h
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
14% normy
pm 10
8% normy
Jutro 28°C 18°C
Sobota 27°C 14°C

Intensywne opady deszczu na południu kraju. Miejscami niebezpiecznie

Na południu kraju mocno pada. W niedzielę po południu w Małopolsce stany ostrzegawcze przekroczone były w ośmiu rzekach, a Skawinka w Radziszowie podniosła się powyżej stanu alarmowego. Z kolei w woj. śląskim wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach - bielskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim. Rzeki wzbierają także na Podkarpaciu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia w związku z intensywnymi opadami deszczu dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Małopolskie: Stany ostrzegawcze przekroczone w ośmiu rzekach, w jednej alarmowy

W niedzielę po południu stany ostrzegawcze przekroczone były w ośmiu małopolskich rzekach, a Skawinka w Radziszowie podniosła się powyżej stanu alarmowego. Rośnie liczba interwencji, których od północy było 79, ale w ocenie strażaków sytuacja jest stabilna.

"Opady już słabną i stopniowo przechodzą w przelotne. Przewidujemy, że sytuacja na rzekach będzie się powoli stabilizować" - powiedziała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

Reklama

Zgodnie z prognozami hydrologów, poziom wody w dopływach Wisły nadal będzie rósł do stanów średnich i wysokich. "Według prognoz, jakie otrzymujemy, największe wzrosty stanów wody spodziewane są na karpackich dopływach Wisły" - mówiła Paździo.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Jak poinformowała, po południu stany ostrzegawcze przekroczyły: Wisła w Jawiszowicach, Sękówka w Gorlicach, Biała w Ciężkowicach, Soła w Oświęcimiu, Stryszawka i Skawa w Suchej Beskidzkiej, Czarny Dunajec w Nowym Targu i Wieprzówka w miejscowości Rudze. Skawinka w Radziszowie podniosła się o kilka centymetrów powyżej stanu alarmowego.

Najwięcej spośród 79 wezwań strażaków było interwencji w powiatach: krakowskim (28), myślenickim (12) i wadowickim (10) - podał rzecznik małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Sebastian Woźniak. Dotyczyły one usuwania połamanych konarów drzew, pompowania wody z zalanych posesji i piwnic oraz udrażniania przepustów.

Zgodnie z prognozami, w Małopolsce w niedzielę spadnie średnio od 5 do 10 mm deszczu (od 5 do 10 l na metr kwadratowy), ale miejscami opady będą silniejsze i na południu regionu mogą wynieść do 25-30 mm. W nocy z niedzieli na poniedziałek opady mają zanikać, w poniedziałek wystąpią tylko przelotnie.

Śląskie: Pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach

Pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach województwa śląskiego - bielskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim - ogłosił w niedzielę po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak informują służby wojewody, w związku z trwającymi cały weekend opadami deszczu wzrosły stany rzek Wisły i Iłownicy; odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych.

Wojewoda zobowiązał też wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z tych trzech powiatów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

Najwięcej zdarzeń związanych z lokalnymi podtopieniami do tej pory odnotowano w Bielsku-Białej (37). Strażacy interweniują także w Pszczynie, Cieszynie i Żywcu. Łącznie Państwowa Straż Pożarna odnotowała 65 wyjazdów do usuwania skutków ostatnich opadów.

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy