Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:04

06:21 16:18

16:13 01:10

11°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SSE 13 km/h
46
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
111% normy
pm 10
85% normy
Jutro 17°C 7°C
Środa 14°C 6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Intensywne opady deszczu. Liczne interwencje straży pożarnej

Ponad 500 razy interweniowali ostatniej doby mazowieccy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem - poinformował w czwartek mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Z kolei w Małopolsce w nocy doszło do rozszczelnienia wału przeciwpowodziowego na Wiśle w Brzeszczach koło Oświęcimia – podali oświęcimscy strażacy.

Jak poinformował w rozmowie z mł. bryg. Karol Kierzkowski, ostatniej doby mazowieccy strażacy przeprowadzili 512 interwencji związanych ze zjawiskami pogodowymi. 280 z nich dotyczyło lokalnych podtopień posesji, zaś 232 były związane z silnym wiatrem.

Reklama

Najczęściej strażacy interweniowali w powiecie płockim (76) i w Warszawie (45), oraz w powiatach: ciechanowskim (36), piaseczyńskim (31), sochaczewskim (28) i białobrzeskim (25).

Małopolskie: Przeciekał wał przeciwpowodziowy na Wiśle w Brzeszczach

Do rozszczelnienia wału przeciwpowodziowego na Wiśle w Brzeszczach koło Oświęcimia doszło w nocy ze środy na czwartek. Na szczęście zdarzyło się to w miejscu, gdzie nie ma domostw. To rejon stawów hodowlanych i nieużytków - podali oświęcimscy strażacy.

Dawid Burzacki z Centrum Prasowego 112Małopolska.pl poinformował, że w środę strażacy z OSP Brzeszcze, podczas rutynowych działań kontrolnych, zlokalizowali osunięcie i rozszczelnienie wału. Niezwłocznie na miejsce przyjechał zastęp z Państwowej Straży Pożarnej z Oświęcimia, a także Zespół Zarządzania Kryzysowego z Brzeszcz z zastępcą burmistrza Łukaszem Kobieluszem. Na miejsce przybył również przedstawiciel Wód Polskich" - poinformował.

Podjęto decyzję o zabezpieczeniu i doszczelnieniu wału poprzez zabezpieczenie wycieku za pomocą plandek i worków z piaskiem. Akcja trwała kilka godzin. Strażacy ułożyli ok. 500 worków z piaskiem, które łącznie ważyły ok. 10 t.

W czwartek sprawą wału zajmie się sztab kryzysowy.

W rejonie Oświęcimia po ostatnich opadach we wtorek sytuacja powodziowa była na tyle poważna, że w Brzeszczach i Oświęcimiu wprowadzone zostały pogotowia przeciwpowodziowe. Dzień później w Oświęcimiu prezydent Janusz Chwierut wprowadził alarm powodziowy.

W czwartek po godz. 6. Poziom Wisły w Jawiszowicach w gminie Brzeszcze wynosił 668 cm, czyli o 38 cm przekraczał poziom alarmowy.

Kujawsko-Pomorskie: Ponad 800 szkód wyrządzonych przez wichurę

Ponad 800 zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez silny wiatr otrzymali w ciągu dwóch ostatnich dni strażacy w regionie kujawsko-pomorskim - poinformował dyżurny stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu bryg. Piotr Bełcikowski.

Szkody to przede wszystkim powalone drzewa i obłamane konary, które spadły m.in. na drogi i place. Zdarzały się pojedyncze przypadki uszkodzenia dachów budynków.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Mogilnie mł. bryg. Patryk Kaczmarek poinformował, że w podmogileńskim Niestronnie obłamany konar drzew uszkodził w środę poszycie dachu na powierzchni około 10 m kw. Strażacy z wykorzystaniem podnośnika usunęli konar i zabezpieczyli dach plandeką.

Parafia św. Michała Archanioła w Niestronnie na portalu społecznościowym poinformowała, że w związku z częściowym zniszczeniem dachu kościoła nad zakrystią i prezbiterium, a także z zagrożeniem budowlanym, które zaistniało świątynia została zamknięta do odwołania. Wszystkie msze święte i nabożeństwa odbędą się według ustalonego porządku, ale w kościele w Palędziu Kościelnym.

W ciągu dwóch ostatnich dób strażacy interweniowali we wszystkich powiatach w województwie. Najwięcej zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez wichurę wpłynęło do komend PSP w Bydgoszczy - 157, Toruniu - 112, Inowrocławiu - 105 i w Świeciu - 104.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne