Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:33

7:00 15:42

13:521:00

-3°C
 • Zachmurzenie umiarkowane
 • Odczuwalna -4°C
 • Ciśnienie 1037 hPa
 • Wiatr ENE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  5
  Dość dobre

  Dość dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

78
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Zła
pm 2.5
245% normy
pm 10
191% normy
Jutro 3°C 0°C
Poniedziałek 3°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Indie: W panice uciekają przed cyklonem

Dziesiątki tysięcy mieszkańców wschodnich Indii w panice uciekały w piątek przed cyklonem. Według lokalnych służb meteorologicznych siła wiatru cyklonu Phailin osiąga prędkość 220 km na godzinę, a sam cyklon został zakwalifikowany do najwyższej, piątej kategorii.

Cyklon powstał nad wodami Zatoki Bengalskiej, szybko nabrał na sile i zbliża się do wschodniego wybrzeża Indii. Meteorolodzy szacują, że oko cyklonu pojawi się na lądzie w rejonie miasta Bhubaneswar w stanie Orisa. Chmury wytworzone przez Phailin przykryją wtedy obszar połowy Indii. Władze Orisy i stanu Andhra Pradesz zarządziły ewakuację ludności lokalnej. W reakcji na zbliżający się cyklon drastycznie wzrosły ceny żywności, która jest szybko wykupowana z obawy przed skutkami kataklizmu.

Lokalne władze w stanach Orisa i Andhra Pradesz, w które uderzy Phailin, zapowiedziały, że są dobrze przygotowane. - W ciągu 12 godzin od uderzenia cyklonu postaramy się oczyścić wszystkie drogi. W ciągu 24 godzin postaramy się przywrócić dostawy świeżej wody i elektryczności - zapewnił specjalny komisarz ds. pomocy humanitarnej stanu Orisa Pradeep Kumar Mohapatra. Oszacował, że ostatecznie ewakuowanych będzie około pół miliona mieszkańców zagrożonych terenów.

Uderzy w sobotę wieczorem

Reklama

Zdjęcia satelitarne pokazują, że Phailin znajduje się około 500 km od wybrzeża na wysokości Zatoki Bengalskiej. Eksperci oceniają, że uderzy w wybrzeże Indii w sobotę wieczorem. Podkreślają też, że poza bardzo silnym wiatrem należy spodziewać się powodzi. Niektóre prognozy porównują jego moc i wielkość do huraganu Katrina, który zniszczył Nowy Orlean w 2005 roku i spowodował śmierć około 1800 osób.

Około 260 tysięcy osób zostało ewakuowanych do bezpieczniejszych miejsc. Władze szacują, że ta liczba wzrośnie w trakcie dnia, ponieważ planowane są kolejne akcje ratunkowe. Rozesłano również informacje do statków, znajdujących się na zagrożonym wybrzeżu, aby jak najszybciej opuściły porty i wypłynęły na otwarte morze. Indyjski instytut meteorologiczny ocenia, że fale wywołane przez cyklon będą o trzy metry wyższe niż podczas normalnej pogody.

W 1999 w stan Orisa uderzył huragan, którego siła wiatru osiągała prędkość 300 km na godzinę. Zginęło wtedy około 10 tysięcy osób.

Dowiedz się więcej na temat: cyklon | Indie | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama