Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:11

07:28 15:25

10:04 17:09

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
49
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
119% normy
pm 10
80% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek -3°C -8°C

IMiGW: Upały i burze do piątku

Wysokie temperatury i burze z gradem będą występować prawie w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia meteorologiczne dla piętnastu województw.

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego.

Częściowo ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem obowiązują dla pięciu województw. Wysokie temperatury i burze będą występować w północnej części woj. małopolskiego i podkarpackiego, centralnej i północnej części woj. śląskiego, centralnej i wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz wschodniej części woj. opolskiego.

Reklama

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują w sześciu województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz północno-zachodniej części woj. wielkopolskiego, a także zachodniej i centralnej części woj. opolskiego i zachodniej części woj. lubelskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia tylko przed burzami z gradem obowiązują w zachodniej i centralnej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz w południowej części województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Obecnie burze z gradem występują w woj. łódzkim oraz we wschodniej części woj. pomorskiego, w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, a także we wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i woj. wielkopolskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność. Należy śledzić komunikaty i pogodę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

"Niewykluczone trąby powietrzne"

Wysokie temperatury mają towarzyszyć nam niemal przez cały tydzień. "Na zachodzie Polski dochodzi do 30 stopni, we Wrocławiu, Katowicach i w Opolu jest 31, a jutro w tym rejonach spodziewany się 32 stopni" - mówi synoptyk Anna Nemec z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Anna Nemec dodaje, że najbliższe noce będą bardzo ciepłe, temperatura minimalna nie zejdzie poniżej 20 kresek.

"Miejscami może spaść do 30 mm deszczu, lokalnie będą większe, wystąpią także: grad, wiatr w porywach do 80 km/h, niewykluczone trąby powietrzne", wymienia synoptyk Anna Nemec. Bezpieczniej będzie na krańcach wschodnich.

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, delikatnie ochłodzenie nadejdzie w piątek. W dzień temperatura maksymalna obniży się o kilka stopni, natomiast w nocy - o kilkanaście.

Ostrzeżenie RCB

Przed niebezpieczeństwami związanymi z pogodą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak poinformowało RCB, w sobotę utonęło pięć osób, a w tym sezonie 238 osób. "Upały i wakacje sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, ale nie zwalniają nas z myślenia i zachowywania się zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa" - napisano. Należy pływać tylko w wyznaczonych miejscach i stosować się do poleceń ratownika. Nie można wchodzić do wody po alkoholu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Jak podaje, nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RCB przypomina też, jak być bezpiecznym w czasie burzy. Jak informuje, nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy