Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:31

06:34 18:17

18:05 03:20

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 13 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

IMGW zapowiada ocieplenie i ostrzega przed silnym wiatrem

Synoptycy zapowiadają ocieplenie, ale ostrzegają przed gołoledzią i silnym wiatrem. Najsilniej zawieje w górach. Ocieplenie przyniesie aktywny niż z układem frontów atmosferycznych.

"Z zachodu zacznie napływać ciepła, polarno-morska masa powietrza, stąd od soboty niemal w całym kraju będzie padać deszcz" - mówi Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Reklama

Synoptyk dodaje, że deszcz ze śniegiem wystąpi na północnym-wschodzie, a sam śnieg poprószy na Suwalszczyźnie i w górach. 

Temperatura w sobotę wyniesie od minus 1 stopnia na Podlasiu i terenach podgórskich, przez 2 stopnie w centrum, do 5 stopni na zachodzie.

IMGW wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla miejscowości podgórskich. Jak informuje Maria Waliniowska, najsilniejszych podmuchów wiatru należy spodziewać się w sobotę w Karpatach. 

"Tam wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne" - ostrzega Maria Waliniowska.

W niedzielę zachmurzenie duże w całym kraju. Tylko na północnym-wschodzie i na Kujawach spadnie deszcz ze śniegiem, na Podlasiu i w górach sam śnieg, w pozostałej części kraju - deszcz. Temperatura od minus 2 stopni na Suwalszczyźnie, przez 4 stopnie w centrum, do 7 stopni na zachodzie. 

"Wiatr na południu najsilniejszy, w porywach do 90 km/h" - zapowiada Maria Waliniowska.

Jak prognozują synoptycy, od poniedziałku będzie chłodniej. Niewielki śnieg poprószy na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w górach.

Szczegóły alertów

Alerty przed gołoledzią zostały wydane od godz. 20.00 w piątek do godz. 1.00 w sobotę dla powiatów suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego i dla Nowego Sącza w woj. małopolskim. W województwie podkarpackim dotyczą powiatów bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, brzozowskiego, krośnieńskiego, Krosna, jasielskiego od godz. 22 w piątek do godz. 9 w sobotę.

IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem od godz. 18.30 w piątek do godz. 10.00 w sobotę w woj. opolskim w powiatach: brzeskim, nyskim, prudnickim, krapkowickim, kędzierzyńsko-kozielskim i głubczyckim. W woj. dolnośląskim alerty w godz. od 17.30 w piątek do 8.00 w sobotę nie dotyczą powiatów oławskiego, wrocławskiego, oleśnickiego, Wrocławia, średzkiego, milickiego, trzebnickiego, wołowskiego, lubińskiego, górowskiego, oleśnickiego, lubińskiego, polkowickiego, głogowskiego. Natomiast w woj. śląskim obowiązują od godz. 20.00 w piątek do godz. 6.00 w sobotę w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsku-Białej.

W woj. małopolskim ostrzeżenia przed silnym wiatrem dotyczą powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowego Sącza, gorlickiego. Ważne będą od godziny 20.00 w piątek do godz. 6.00 w sobotę. Na Podkarpaciu zaś od godz. 20.00 w piątek do godz. 9.00 w sobotę powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, brzozowskiego, krośnieńskiego, Krosna, jasielskiego.

Wszędzie tam ma wiać silny wiatr z południowego zachodu o średniej prędkości od 25 do 40 km/h. Miejscami w porywach może się rozpędzić do 70-90 km/h.

W sobotę od godziny 7.30 IMGW może wydać alerty przed marznącymi opadami w woj. podkarpackim, silnym wiatrem w woj. podkarpackim, dolnośląskim i opolskim oraz przed oblodzeniem w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim - w nocy prognozuje się spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, który może spowodować zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna w tych województwach sięgnie od minus 3 do 1 stopnia, a przy gruncie od minus 4 do minus 1 stopnia.

Oblodzenia pojawią się również w niedzielę. IMGW może ostrzegać przed tym niebezpieczeństwem w woj. warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim. Prognozuje spadek temperatury poniżej 0 st., co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 do 2 stopni Celsjusza, przy gruncie od minus 4 do minus 1 stopnia. Ostrzeżenia mogą dotyczyć całej doby - od godz. 7.30 w niedzielę do godz. 7.30 w poniedziałek.

W poniedziałek oblodzenia dadzą się we znaki mieszkańcom południa. IMGW może wydać ostrzeżenia w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Prognozuje spadek temperatury poniżej 0 stopni, powodujące zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od minus 3 do minus 1 stopnia, przy gruncie od minus 5 do minus 2 stopni.


PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne