Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:42

07:15 16:24

13:33 06:54

2°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -6°C
  • Ciśnienie 1002 hPa
  • Wiatr W 18 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
47% normy
pm 10
26% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -7°C

IMGW wydał ostrzeżenia i żółty alert dla kilku regionów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami. Poziomy wód mogą przekroczyć miejscami stany ostrzegawcze.

IMGW podtrzymał alert hydrologiczny drugiego stopnia dla rzek województwa podlaskiego: Supraśl, Biebrza i górna Narew. Poziomy wód mogą przekroczyć miejscami stany ostrzegawcze.

"W związku ze spływem wód opadowych oraz występującymi i prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na górnej Narwi oraz w zlewniach jej dopływów przewiduje się wahania i lokalne wzrosty poziomu wody, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych" - podał IMGW.

Pomarańczowy alert drugiego stopnia, czyli wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, dotyczy zlewni rzek: Biebrza, Supraśl i górna Narew. Prawdopodobieństwo wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych oceniono na 90 proc.

Reklama

Alert obowiązuje do godz. 12.30 w poniedziałek.

Możliwe podtopienia

Utrzymany został też alert pierwszego stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód w części województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego na obszarach prognozowanych intensywnych opadów deszczu; dotyczy rzek m.in Wisły, Wkry, Bugu, Pilicy.

Ostrzeżenie o gwałtownych wzrostach stanów wód dotyczy centralnej części Polski w pasie od Włocławka po Siedlce; od Łodzi po Warszawę; od Piotrkowa Trybunalskiego po Radom oraz okolic Częstochowy.

Jak wskazał IMGW, "w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia". Z kolei w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Żółty alert pierwszego stopnia podtrzymany przez synoptyków dotyczy zlewni: Wisły m.in. od ujścia Narwi po Zbiornik Włocławek i od Zbiornika Włocławek do ujścia rzeki Zgłowiączki, Dolnej Narwi, Wkry, Liwca, Bugu, Świdra, Jeziorska, Bzury, Pilicy, Iłżanki, Radomki.

Ostrzeżenie dla tych obszarów w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, występującymi lokalnie synoptycy utrzymują do 8.00 w poniedziałek.

Żółty alert pierwszego stopnia wydaje się, gdy stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej poziomów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody. 

Burze z gradem

IMGW wydał również ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami w czterech województwach w północnej i północno-wschodniej Polsce. Chodzi o woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i podlaskie.

Jak podał IMGW, w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim opady rozpoczną się o 6:00 rano i mogą osiągnąć sumę 50 mm. Z kolei w woj. kujawsko-pomorskim i podlaskim opady do do 30 mm prognozowane są od 11:00.

Alert przed intensywnymi opadami deszczu z burzami dotyczy silnych deszczów, którym towarzyszą burze z porywami wiatru powyżej 72 km/h lub burze z gradem.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama