Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:01

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SSW 7 km/h
43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
103% normy
pm 10
70% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla trzech województw

IMGW wydał trzy ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia na terenie województw: mazowieckiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej na Wiśle), łódzkiego (zlewnia Pilicy) i dolnośląskiego (na Odrze).

Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował, że fala wezbraniowa na Wiśle przemieszcza się na obszarze Lubelszczyzny. Zapewnił, że sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe - patrolowane. W ciągu najbliższych godzin fala dotrze do Dęblina, gdzie - jak podał MAC - woda przekroczy stan alarmowy o 95 cm. W Puławach poziom wody w Wiśle jest stabilny i wynosi 689 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 139 cm.

Na Odrze sytuacja jest stabilna. W ciągu najbliższych godzin fala wezbraniowa dotrze do Malczyc, a następnie do Ścinawy, gdzie - według prognoz - przekroczy stan alarmowy o 60 cm.

Reklama

Trwa uszczelnianie wałów

Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. lubelskim. W powiecie puławskim trwa uszczelniania wałów w miejscowości Brześce. W gminie Łaziska na odcinku ok. 3 km strażacy umacniają, uszczelniają i podwyższają wały. W gminie Józefów nad Wisłą zarządzono - prewencyjnie - ewakuację mieszkańców z 38 posesji. W miejscowości Popów trwa umacnianie wałów workami z piaskiem. Ze względu na podtopienia zamknięto drogę Jakubowice-Kopiec. W Krasnymstawie, przez który przepływa rzeka Wieprz, ewakuowano ok. 10 osób. Podtopione zostały 92 budynki mieszkalne i gospodarcze. Trwa wypompowywanie wody z podtopionych budynków, zabezpieczanie oczyszczalni ścieków.

W województwie mazowieckim patrolowane są wały wiślane w powiecie lipskim na terenie gmin Solec i Chotcza. W Kępie Piotrawińskiej umacniano i uszczelniano wał przeciwpowodziowy uszkodzony na długości ok. 20 m. Umocniono również wały przeciwpowodziowe w powiatach: zwoleńskim, otwockim, kozienickim i grójeckim.

W województwie świętokrzyskim sytuacja na rzekach stabilizuje się. W miastach i gminach dotkniętych ulewami lub podtopieniami trwa wstępne szacowanie strat.

Ewakuowano 120 osób

W Małopolsce ewakuowanych zostało 120 osób, z czego do domów powróciło 69. Uaktywniły się 54 osuwiska, szczególnie w powiatach: nowosądeckim, suskim i tatrzańskim. W dwóch miejscach wały zostały uszkodzone. Na terenie Nowego Sącza, w rejonie osiedla Biegonice, powstała wyrwa w międzywalu rzeki Dunajec. Doszło do uszkodzenia lewego brzegu rzeki Raba w miejscowości Gdów.

W województwie podkarpackim w najbliższych dniach przewidywana jest stabilizacja sytuacji hydrologicznej. Prace rozpoczynają komisje ds. szacowania strat i szkód.

W województwie śląskim w Skoczowi do odwołania zamknięto dla ruchu drogowego most na Wiśle. Uaktywniły się osuwiska w powiatach: bielskim i żywieckim. Z uwagi na sytuację powodziową we wtorek będą prowadzone prace związane z wyburzeniem mostu na rzece Koszarawa.

W województwie dolnośląskim zabezpieczono wały w miejscowościach Jelcz-Laskowice i Łęg. Wał przy ujściu rzeki Widawy do Odry, na wysokości Janówka we Wrocławiu, jest obecnie budowany od podstaw za wałem istniejącym, spełniającym swoją funkcję.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy