Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:41

5:21 19:59

11:3322:33

16°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 16°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr W 6 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

22
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
54% normy
pm 10
36% normy
Jutro 27°C 17°C
Sobota 28°C 17°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla trzech województw

IMGW wydał trzy ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia na terenie województw: mazowieckiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej na Wiśle), łódzkiego (zlewnia Pilicy) i dolnośląskiego (na Odrze).

Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował, że fala wezbraniowa na Wiśle przemieszcza się na obszarze Lubelszczyzny. Zapewnił, że sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe - patrolowane. W ciągu najbliższych godzin fala dotrze do Dęblina, gdzie - jak podał MAC - woda przekroczy stan alarmowy o 95 cm. W Puławach poziom wody w Wiśle jest stabilny i wynosi 689 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 139 cm.

Reklama

Na Odrze sytuacja jest stabilna. W ciągu najbliższych godzin fala wezbraniowa dotrze do Malczyc, a następnie do Ścinawy, gdzie - według prognoz - przekroczy stan alarmowy o 60 cm.

Trwa uszczelnianie wałów

Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. lubelskim. W powiecie puławskim trwa uszczelniania wałów w miejscowości Brześce. W gminie Łaziska na odcinku ok. 3 km strażacy umacniają, uszczelniają i podwyższają wały. W gminie Józefów nad Wisłą zarządzono - prewencyjnie - ewakuację mieszkańców z 38 posesji. W miejscowości Popów trwa umacnianie wałów workami z piaskiem. Ze względu na podtopienia zamknięto drogę Jakubowice-Kopiec. W Krasnymstawie, przez który przepływa rzeka Wieprz, ewakuowano ok. 10 osób. Podtopione zostały 92 budynki mieszkalne i gospodarcze. Trwa wypompowywanie wody z podtopionych budynków, zabezpieczanie oczyszczalni ścieków.

W województwie mazowieckim patrolowane są wały wiślane w powiecie lipskim na terenie gmin Solec i Chotcza. W Kępie Piotrawińskiej umacniano i uszczelniano wał przeciwpowodziowy uszkodzony na długości ok. 20 m. Umocniono również wały przeciwpowodziowe w powiatach: zwoleńskim, otwockim, kozienickim i grójeckim.

W województwie świętokrzyskim sytuacja na rzekach stabilizuje się. W miastach i gminach dotkniętych ulewami lub podtopieniami trwa wstępne szacowanie strat.

Ewakuowano 120 osób

W Małopolsce ewakuowanych zostało 120 osób, z czego do domów powróciło 69. Uaktywniły się 54 osuwiska, szczególnie w powiatach: nowosądeckim, suskim i tatrzańskim. W dwóch miejscach wały zostały uszkodzone. Na terenie Nowego Sącza, w rejonie osiedla Biegonice, powstała wyrwa w międzywalu rzeki Dunajec. Doszło do uszkodzenia lewego brzegu rzeki Raba w miejscowości Gdów.

W województwie podkarpackim w najbliższych dniach przewidywana jest stabilizacja sytuacji hydrologicznej. Prace rozpoczynają komisje ds. szacowania strat i szkód.

W województwie śląskim w Skoczowi do odwołania zamknięto dla ruchu drogowego most na Wiśle. Uaktywniły się osuwiska w powiatach: bielskim i żywieckim. Z uwagi na sytuację powodziową we wtorek będą prowadzone prace związane z wyburzeniem mostu na rzece Koszarawa.

W województwie dolnośląskim zabezpieczono wały w miejscowościach Jelcz-Laskowice i Łęg. Wał przy ujściu rzeki Widawy do Odry, na wysokości Janówka we Wrocławiu, jest obecnie budowany od podstaw za wałem istniejącym, spełniającym swoją funkcję.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama