Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:54

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 997 hPa
  • Wiatr WSW 11 km/h
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
91% normy
pm 10
61% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

IMGW: W sobotę stan alarmowy na Wiśle w Krakowie

Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa po opadach deszczu. Główny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski poinformował, że w Krakowie stan alarmowy spodziewany jest w sobotę, a w Warszawie 22-23 maja.

Bąkowski powiedział w piątek na konferencji prasowej, że strefa opadów na południowym wschodzie kraju przesuwa się powoli na Zachód - objęła już woj. opolskie i dolnośląskie. Padać będzie tam w piątek i w nocy z piątku na sobotę; wielkość opadów osiągnie 20-30 mm, a lokalnie 40 mm. Za opady - jak mówił Bąkowski - odpowiada układ niskiego ciśnienia znad Rumunii i Słowacji. - Układ wypełnia się i słabnie - dodał.

Przypomniał, że właśnie ta sytuacja baryczna spowodowała obfite opady na Podkarpaciu i w południowej Małopolsce, rzędu od 80 do nawet 120 mm. Według prognoz Instytutu, padać ma jednak mniej. Jak oceniono, w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim w piątek spadnie ok. 20 mm deszczu. Wskazał, że strefa opadów przesuwa się nad Opolszczyznę i Dolny Śląsk, gdzie może spaść nawet do 30 mm deszczu.

Reklama

W tej sytuacji - mówił Bąkowski - trzeba się liczyć z lokalnymi podtopieniami, bo suma opadów w ostatnich trzech dniach grubo przekroczyła średnią za cały miesiąc. IMGW ocenia, że nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią, jednak może dojść do takich zdarzeń jak np. przerwanie wału wzdłuż rzeki - co lokalnie mogłoby taką groźbę spowodować.

Burze i opady gradu

- Sumy opadów się zmniejszają, ale nadal musimy się liczyć z deszczem - zaznaczył Bąkowski. Dodał, że od niedzieli będzie cieplej - powyżej 22 stopni, ale trzeba będzie liczyć się z burzami i opadami gradu.

Stan ostrzegawczy w dorzeczu Wisły przekroczony jest obecnie w 50 miejscach, a stan alarmowy w 48. - W górnej części dopływów Wisły są stany alarmowe, a w dolnej - w najbliższym czasie jeszcze będziemy obserwować wzrosty stanów wód - podał Bąkowski.

IMGW przewiduje, że fala wezbraniowa na Wiśle dotrze w sobotę do Krakowa, a w Warszawie spodziewana jest około 22-23 maja. - Współpracujemy ze strażą, policją i innymi służbami, by te stany wód przeprowadzić do Bałtyku - zapewnił Bąkowski.

Podkreślił, że trzeba mieć na względzie zarówno opady, jak i poziom wody w zbiornikach retencyjnych oraz charakterystykę wzbierających szybko górskich potoków. - Nie wszystkie wody spłynęły już do Wisły - podkreślił.

Bąkowski ocenia, że przewidywania IMGW z ostatnich dni co do opadów atmosferycznych były trafne. - Były różne doniesienia w mediach na temat możliwości powodzi, ale nasze prognozy się sprawdziły - powiedział, pytany czy nie przeszacowano zagrożenia nawałnicą. Zaznaczył, że opady z trzech dni były większe niż miesięczna średnia.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne