Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:52

07:22 16:14

11:10 01:00

0°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NW 11 km/h
27
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
65% normy
pm 10
38% normy
Jutro 1°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

IMGW: W sobotę stan alarmowy na Wiśle w Krakowie

Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa po opadach deszczu. Główny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski poinformował, że w Krakowie stan alarmowy spodziewany jest w sobotę, a w Warszawie 22-23 maja.

Bąkowski powiedział w piątek na konferencji prasowej, że strefa opadów na południowym wschodzie kraju przesuwa się powoli na Zachód - objęła już woj. opolskie i dolnośląskie. Padać będzie tam w piątek i w nocy z piątku na sobotę; wielkość opadów osiągnie 20-30 mm, a lokalnie 40 mm. Za opady - jak mówił Bąkowski - odpowiada układ niskiego ciśnienia znad Rumunii i Słowacji. - Układ wypełnia się i słabnie - dodał.

Przypomniał, że właśnie ta sytuacja baryczna spowodowała obfite opady na Podkarpaciu i w południowej Małopolsce, rzędu od 80 do nawet 120 mm. Według prognoz Instytutu, padać ma jednak mniej. Jak oceniono, w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim w piątek spadnie ok. 20 mm deszczu. Wskazał, że strefa opadów przesuwa się nad Opolszczyznę i Dolny Śląsk, gdzie może spaść nawet do 30 mm deszczu.

Reklama

W tej sytuacji - mówił Bąkowski - trzeba się liczyć z lokalnymi podtopieniami, bo suma opadów w ostatnich trzech dniach grubo przekroczyła średnią za cały miesiąc. IMGW ocenia, że nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią, jednak może dojść do takich zdarzeń jak np. przerwanie wału wzdłuż rzeki - co lokalnie mogłoby taką groźbę spowodować.

Burze i opady gradu

- Sumy opadów się zmniejszają, ale nadal musimy się liczyć z deszczem - zaznaczył Bąkowski. Dodał, że od niedzieli będzie cieplej - powyżej 22 stopni, ale trzeba będzie liczyć się z burzami i opadami gradu.

Stan ostrzegawczy w dorzeczu Wisły przekroczony jest obecnie w 50 miejscach, a stan alarmowy w 48. - W górnej części dopływów Wisły są stany alarmowe, a w dolnej - w najbliższym czasie jeszcze będziemy obserwować wzrosty stanów wód - podał Bąkowski.

IMGW przewiduje, że fala wezbraniowa na Wiśle dotrze w sobotę do Krakowa, a w Warszawie spodziewana jest około 22-23 maja. - Współpracujemy ze strażą, policją i innymi służbami, by te stany wód przeprowadzić do Bałtyku - zapewnił Bąkowski.

Podkreślił, że trzeba mieć na względzie zarówno opady, jak i poziom wody w zbiornikach retencyjnych oraz charakterystykę wzbierających szybko górskich potoków. - Nie wszystkie wody spłynęły już do Wisły - podkreślił.

Bąkowski ocenia, że przewidywania IMGW z ostatnich dni co do opadów atmosferycznych były trafne. - Były różne doniesienia w mediach na temat możliwości powodzi, ale nasze prognozy się sprawdziły - powiedział, pytany czy nie przeszacowano zagrożenia nawałnicą. Zaznaczył, że opady z trzech dni były większe niż miesięczna średnia.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Alarm powodziowy | pogotowie przeciwpowodziowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy