Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:43

07:24 15:26

17:51 10:24

-4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -11°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr SE 20 km/h
58
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
152% normy
pm 10
123% normy
Jutro 1°C 0°C
Piątek 6°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

IMGW: Styczeń jednym z najcieplejszych w ostatnim półwieczu

Styczeń 2020 był piątym najcieplejszym styczniem w Polsce w ostatnich 50 latach - informuje IMGW. W ostatniej dekadzie podobne średnie temperatury miesięczne stycznia odnotowano również w 2015 i 2018 r.

"Ciepły i suchy styczeń - a także zima, jeżeli luty nie przyniesie istotnych zmian - przyczyni się do wzrostu zagrożenia suszą na wiosnę i w kolejnych miesiącach" - podkreśla IMGW. Jak dodaje instytut, będzie to skutek m.in. braku trwałej pokrywy śnieżnej, która odgrywa istotną rolę w retencji powierzchniowej wody, przez co jest istotnym składnikiem bilansu wodnego.

Reklama

Suma opadów na większości obszarów Polski sięgała niespełna 50 proc. normy - wynika z danych instytutu.

Temperatury znacznie powyżej normy

IMGW informuje, że w skali ostatnich 50 lat (1971-2020) był to piąty najcieplejszy styczeń w Polsce. W ostatniej dekadzie podobne średnie temperatury (chłodniejsze o ok. 1 st. Celsjusza) notowano w 2015 i 2018 r.

Temperatury w styczniu 2020 r. prawie w całym kraju były znacznie powyżej normy wieloletniej - wynika z danych IMGW. 

Średnia temperatura powietrza wyniosła 2,2 st. Celsjusza. Odchylenia od wartości średnich (obliczonych dla lat 1981-2010) sięgnęły 5 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie, w pozostałej części kraju temperatura była o 2-5 st. Celsjusza wyższa od normy. Najwyższe zanotowane wartości temperatury przekroczyły 10 st. Celsjusza w zachodniej części kraju.

Opady śniegu na obszarze Polski notowane były w pierwszych 10 dniach stycznia oraz pod koniec miesiąca. Wówczas pokrywa śnieżna utworzyła się nie tylko w górach (np. na Kasprowym Wierchu - 138 cm), ale także na Pogórzu i Przedgórzu oraz w północno-wschodniej części kraju (3-7 cm). Dodatkowo pokrywa śnieżna utrzymała się pod koniec stycznia jedynie przez kilka godzin w centralnej Polsce.

"Najcieplejszy styczeń w historii pomiarów na świecie"

Nie tylko w Polsce w styczniu temperatura była tego roku wyjątkowo wysoka. Z danych programu Copernicus, realizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, wynika, że globalna temperatura była najwyższa w historii pomiarów.

Temperatury w styczniu 2020 r. były wyższe od średniej z lat 1981-2010 w większości krajów Europy. Były one wyjątkowo wysokie, jak na tę porę roku na północy i wschodzie, w paśmie rozciągającym się na wschód i południowy-wschód od Norwegii do Rosji - wynika z danych Copernicusa.

"Dla Europy był to najcieplejszy styczeń w historii pomiarów, około 0,2 st. Celsjusza cieplejszy, niż ostatni najcieplejszy styczeń w 2007 r. i 3,1 st. Celsjusza cieplejszy, niż średnia styczniowych temperatur w latach 1981-2010" - czytamy w komunikacie programu Copernicus.

Podano też szczegółowe dane dla konkretnych krajów. W przypadku Norwegii był to najcieplejszy styczeń od 1900 r., a w przypadku Finlandii - przynajmniej od 1961 r. IMGW podaje, że według map synoptycznych na południu Europy temperatura w styczniu dochodziła do 15-17 st. Celsjusza.

"Warunki atmosferyczne mogą budzić niepokój"

"Istotna rola cyrkulacji atmosferycznej w kształtowaniu warunków termicznych i opadowych jest potwierdzona wieloletnimi badaniami prowadzonymi na całym świecie. Utrzymywanie takich warunków atmosferycznych może budzić niepokój z uwagi na dalsze konsekwencje środowiskowe, choć już pierwsze dni lutego potwierdzają zdecydowaną zmienność warunków pogodowych - opady atmosferyczne w tym intensywne opady śniegu na obszarze zarówno południowej Polski, jak i większości kraju" - zaznacza IMGW.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach -> kliknij!

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama