IMGW: Październik cieplejszy niż zwykle
Tegoroczny październik na przeważającym obszarze kraju pod względem termicznym był bardzo ciepły i "anomalnie ciepły". W rejonie Wrocławia, Bielska-Białej i Rzeszowa był ekstremalnie ciepły - informuje IMGW w przesłanym PAP komunikacie.
- Najwyższa średnia miesięczna temperatura 11,9 st. Celsjusza wystąpiła we Wrocławiu, najniższa zaś 8,3 st. Celsjusza w Suwałkach - poinformował w poniedziałek IMGW. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tylko w rejonie Ustki, Łeby, Elbląga i Kozienic październik był po postu ciepły.
Najwyższą temperaturę maksymalną 24,4 st. C zanotowano w Nowym Sączu 13 października. Najniższa temperatura minimalna - minus 6,2 st. C wystąpiła w Zakopanem trzeciego dnia miesiąca oraz minus 10,8 st. C na Kasprowym Wierchu 4 października.
W Warszawie średnia miesięczna temperatura w październiku wynosiła 10,4 st. C. Najwyższa temperatura maksymalna 21,7 st. C wystąpiła 27 dnia miesiąca, natomiast najniższa temperatura minimalna minus 2,0 st. C czwartego dnia miesiąca. Rekordową wartość temperatury w Warszawie, w latach 1951-2010, zanotowano 5 października 1966 r. - 25,9 st. C, najniższą minimalną temperaturę z tego wielolecia - minus 9,6 st. C - zanotowano 31 października 1988.
"Pod względem opadów październik był zróżnicowany. W rejonie Kołobrzegu był bardzo wilgotny, a w Szczecinie wilgotny" - podał IMGW w komunikacie. Z kolei w rejonie Warszawy i Piły było sucho, a na pozostałym obszarze kraju było bardzo sucho i skrajnie sucho.
Jak wynika z danych IMGW, najwyższą miesięczną sumę opadów 81,9 mm zanotowano w Kołobrzegu, co stanowi 141,3 proc. normy na tej stacji. Najniższą sumę opadów zanotowano w Sandomierzu - 5,4 mm co stanowi 12,5 proc. normy wieloletniej na tej stacji. W Warszawie w ciągu miesiąca suma opadów wyniosła 30,2 mm, co stanowi 78,9 proc. normy wieloletniej. Najwyższą dobową sumę opadów 18,2 mm zanotowano 20 października.
"Przytoczone w opisie wartości temperatury powietrza i dobowe sumy opadów pochodzą z operacyjnej bazy danych i mogą ulec zmianie po weryfikacji" - zastrzega IMGW.