Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:56

07:28 15:24

21:04 12:39

5°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SE 26 km/h
70
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
201% normy
pm 10
158% normy
Jutro 8°C 0°C
Poniedziałek 4°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

IMGW ostrzega przed upałami trzynaście województw

We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla trzynastu województw. Alerty obowiązują do godzin wieczornych w środę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami sięgającymi nawet 34 stopni Celsjusza IMGW wydało dla: centralno-zachodniej części woj. mazowieckiego, części woj. pomorskiego i dolnośląskiego (w zachodnich powiatach ostrzeżenie pierwszego stopnia), północnej części woj. małopolskiego oraz podkarpackiego, całego opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego.

Reklama

Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Apel Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Zagrożenie pożarowe w lasach

Także w lasach w północno-zachodniej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W południowej części kraju - zagrożenie średnie. 

Leśnicy przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności i nie używaniu otwartego ognia w lesie. Nie można także parkować w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Jak tłumaczą leśnicy, nagrzany silnik pojazdu może wywołać pożar.


PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama