Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:17

07:06 17:35

17:20 04:09

11°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr WNW 20 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
21% normy
pm 10
15% normy
Jutro 13°C 10°C
Środa 18°C 13°C

IMGW ostrzega przed upałami trzynaście województw

We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla trzynastu województw. Alerty obowiązują do godzin wieczornych w środę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami sięgającymi nawet 34 stopni Celsjusza IMGW wydało dla: centralno-zachodniej części woj. mazowieckiego, części woj. pomorskiego i dolnośląskiego (w zachodnich powiatach ostrzeżenie pierwszego stopnia), północnej części woj. małopolskiego oraz podkarpackiego, całego opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego.

Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Reklama

Apel Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Zagrożenie pożarowe w lasach

Także w lasach w północno-zachodniej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W południowej części kraju - zagrożenie średnie. 

Leśnicy przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności i nie używaniu otwartego ognia w lesie. Nie można także parkować w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Jak tłumaczą leśnicy, nagrzany silnik pojazdu może wywołać pożar.


PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama