Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:57

07:04 17:37

17:07 02:53

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr SW 7 km/h
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
60% normy
pm 10
45% normy
Jutro 11°C 3°C
Wtorek 10°C 8°C

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Na Bałtyku sztorm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed silnym wiatrem w całej Polsce. Najmocniej będzie wiać na Pomorzu - tam w porywach wiatr osiągnie 100 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm - jego siła może osiągnąć nawet 10 stopni w skali Beauforta.

Dla Polski wydano dwa alerty. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na Pomorzu - dotyczy północnych powiatów woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na tym terenie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach do 100 km/h. Wiatr będzie południowo-zachodni i zachodni skręcający wieczorem na północno-zachodni.

Drugi alert - pierwszego stopnia - dotyczy pozostałych regionów Polski. IMGW prognozuje tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, a w porywach do 80 km/h. Będzie wiać z południowego zachodu, skręcającego na północno-zachodni.

Reklama

Deszczowa noc

W ciągu dnia najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą do 19 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej będzie w okolicach Warszawy - około 17 stopni. Najmniejsze wartości osiągnie temperatura na Suwalszczyźnie - 13 stopni.

W nocy w całym kraju możliwe są przelotne opady deszczu. Największe nasilenie opadów spodziewane jest w południowo-wschodniej części kraju, gdzie lokalnie na metr kwadratowy może spaść do 15 litrów deszczu. Temperatura w nocy osiągnie 7 stopni w Suwałkach, 9 st. na Mazowszu i Podlasiu, 11 w południowo-zachodniej części kraju i 13 stopni w Ustce.

Niebezpiecznie na Bałtyku

Jesień i zima to czas wzburzonego Morza Bałtyckiego. Eksperci z IMGW zapowiadają, że od czwartku do piątku na Bałtyku może wystąpić silny sztorm. Według prognoz, wiatr osiągnie w porywach 10 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła od ok. 90 do ok. 100 km/h.

Synoptycy podkreślają, że przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach.

"W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu, odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów (onshore)" - czytamy w komunikacie IMGW.

Jak tłumaczą eksperci, sztormowy sezon jesienno-zimowy ma duże znaczenie dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Częste sztormy powodują głębsze wlewy słonej wody z Morza Północnego, a dzięki sztormom następuje przemieszanie i dotlenienie wody.  PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne