Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:41

05:17 20:03

21:26 08:01

22°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 25°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr ESE 13 km/h
32
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
76% normy
pm 10
55% normy
Jutro 28°C 18°C
Wtorek 26°C 18°C

IMGW ostrzega przed podtopieniami po burzach. Alerty dla Małopolski i Podkarpacia

IMGW wydało alert hydrologiczny w Małopolsce i na Podkarpaciu. Po burzach może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych w rzekach na tym obszarze. - Tym, których zmęczyły upały, ulgę przyniosą deszcze. Wtorkowy poranek będzie pochmurny - informuje meteorolog z IMGW Mateusz Barczyk.

W południowych powiatach Małopolski oraz na Podkarpaciu IMGW ostrzega przed możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych w rzekach na tym obszarze. W związku z tym możliwe są tam podtopieniach po burzach.

CZYTAJ TEŻ: Burze nad Polską: Jak się ochronić? Jak obliczyć, gdzie jest burza?

Na południu Małopolski - jak informuje IMGW - alert ma stopień drugiego stopnia i dotyczy zlewni Dunajca, Białej Tarnowskiej, Ropy oraz Brenia. Z kolei na Podkarpaciu jest to alert pierwszego stopnia i dotyczy zlewni Brenia, Wisłoki, Łęgu, Wisłoka, Sanu, Strwiąża oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły.

Reklama

Obfite opady burzowe

Jak tłumaczy Instytut, w ramach obu alertów na obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. "W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych" - ostrzega IMGW.

Ponadto ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla niektórych powiatów Podkarpacia wydał w poniedziałek po południu IMGW. Alert obowiązuje do godzin nocnych.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

Ostrzeżenie trzeciego stopnia obejmuje powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, miasto Krosno, krośnieński, leski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, miasto Przemyśl, przeworski, rzeszowski, miasto Rzeszów, sanocki i strzyżowski.

Na tym obszarze prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 60 mm do 70 mm lokalnie do 80 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami może padać grad. Pozostała część woj. podkarpackiego objęta jest ostrzeżeniem przed burzami pierwszego stopnia.

Ustępują upały

Tym, których zmęczyły upały, ulgę przyniosą deszcze. Wtorkowy poranek będzie pochmurny. Popada po południu; w Małopolsce i na Podkarpaciu miejscami obficie - informuje meteorolog z IMGW Mateusz Barczyk.

Od poniedziałku ustępują upały. Wtorek będzie kolejnym dniem, w którym można odetchnąć od lejącego się z nieba żaru.

- Pogoda będzie zmienna, zachmurzenie umiarkowane, miejscami durze i prawie w całym kraju mogą się pojawić opady deszczu. Od Tatr po Bieszczady spodziewane są nawet obfite opady - mówi Barczyk.

Zaznacza, że sam poranek, będzie na ogół jeszcze bez opadów. Padać może jedynie w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Meteorolog zaznacza, że właśnie tam też będzie najchłodniej: 15-17 stopni Celsjusza. W głębi kraju ok. 22-23 stopnie. Najcieplej, bo 25 stopni na ścianie wschodniej, między Terespolem a Suwałkami.

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy