Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:24

04:55 20:28

23:29 13:23

23°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 24°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SSE 11 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
46% normy
pm 10
36% normy
Jutro 25°C 15°C
Poniedziałek 22°C 13°C

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem

Burze spodziewane są dziś niemal w całej Polsce - ostrzega. Miejscami może im towarzyszyć grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia niemal dla wszystkich województw.

W ostatnich godzinach nawałnice nawiedziły między innymi Śląsk, Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską. Dla 12 województw obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia. Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu obowiązuje już drugi stopień zagrożenia (skala trzystopniowa).

Wszędzie IMGW przestrzega przed burzami z gradem. Wiatr może osiągać miejscami prędkość 70 kilometrów na godzinę, miejscami spadnie do 40 milimetrów deszczu.

Zapowiadana burza z gradem przeszła dziś między innymi nad Wrocławiem. Największy odnotowany poryw wiatru wynosił 120 kilometrów na godzinę, spadło około 34 milimetrów deszczu.

Reklama

Nawałnica sparaliżowała centrum Wisły w Beskidach

Burza, która przeszła w niedzielę po południu nad Wisłą w Beskidach, na dwie godziny sparaliżowała turystyczny kurort. Jak podali strażacy, opady były tak intensywne, że podtopione zostało centrum miasta, m.in. rynek i amfiteatr.

"Burza nadeszła przed godz. 14 i trwała 20-30 minut. Opady były bardzo intensywne. Woda, która spływała z gór w rejonie kompleksu skoczni narciarskich w centrum miasta, zalała kilka samochodów. Deszczu było tak dużo, że wybijały studzienki kanalizacyjne, przez co doszło do podtopień piwnic. Woda pojawiła się na pl. Hoffa oraz w amfiteatrze" - powiedział mł. kpt. Tomasz Szymala.

Nawałnica sparaliżowała ruch kolejowy. Spore rozlewiska tworzyły się na przebiegającej przez Wisłę drodze wojewódzkiej 941 w kierunku Górnego Śląska. Droga jest już przejezdna, ale tworzą się korki, bo wiele osób po weekendzie wraca do swych domów.

Szymala dodał, że w akcjach uczestniczyło kilkanaście zastępów strażaków. Ich pomoc przede wszystkim polegała na wypompowywaniu wody.

Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego przestrzegło, że nad województwem w niedzielę po południu i wieczorem mogą jeszcze przejść burze. Lokalnie może spaść nawet do 60 mm deszczu, co przełoży się na wzrost stanu wód w rzekach. Wiatr może osiągać w porywach do 90 km na godz.


IAR/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy