Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:41

6:17 18:42

16:250:56

13°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 12°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr SSE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

50
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
121% normy
pm 10
92% normy
Jutro 28°C 15°C
Piątek 28°C 13°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

​IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenie pierwszego stopnia dla przeważającego obszaru Polski. Jak czytamy w komunikacie, mieszkańcy zagrożonych województw mogą się spodziewać gwałtownych burz z deszczem, silnym wiatrem i gradem.

W najnowszym komunikacie IMGW ostrzega województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Reklama

Na tym obszarze przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i możliwe zagrożenie życia. "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - głosi komunikat IMGW.

Dla większości województw ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 23.00, w przypadku województwa zachodniopomorskiego do 21.00.

Synoptycy przewidują na tych obszarach gwałtowne burze  z opadami deszczu i silnymi podmuchami wiatru (70-80 km/h). Oprócz tego, lokalnie mogą występować opady gradu.

Bilans burz nad Polską

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach nad Polską przeszła fala gwałtownych burz.

W wyniku porażenia piorunem zmarła jedna osoba. Był to około 40-letni mężczyzna, który schodził ze szczytu Babiej Góry do przełęczy Krowiarki. W Szczyrku goprowcy wyłowili z nurtu potoku wezbranego po burzy ciało 61-letniego mężczyzny. Okoliczności jego śmierci nie są znane. Prawdopodobnie i w tym przypadku wpływ na wypadek miała pogoda.

Z kolei w Pieninach na Sokolicy piorun ranił trzy osoby, w tym jednego obcokrajowca. W akcję ratunkową zaangażowano śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeden z turystów w stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala w Nowym Targu.

Gwałtowna burza z gradobiciem przeszła też nad Częstochową. Musieli tam interweniować strażacy, ponieważ w wyniku obfitych opadów, które trwały około 20 minut, liczne piwnice zostały podtopione, a torowiska zalane.

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że strażacy i służby ratunkowe najwięcej pracy mieli w województwach: małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Odnotowano 230 interwencji. Związane one były głównie z wypompowywaniem wody z podtopionych budynków i usuwaniem wyrządzonych na drogach szkód.

Reklama

Reklama