Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:23

06:17 19:03

10:09 03:36

5°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1018 hPa
  • Wiatr S 7 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
46% normy
pm 10
28% normy
Jutro 13°C 9°C
Piątek 15°C 8°C

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Front przeszedł nad Mazowszem

IMGW wydał w środę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Wydano także hydrologiczny alert pierwszego stopnia dla południowych i wschodnich województw Polski. W związku z burzami może tam wystąpić wezbranie rzek z przekroczeniem ich stanów ostrzegawczych. Po przejściu frontu burzowego nad Mazowszem odnotowano około 200 zdarzeń. Najwięcej w Warszawie, bo aż 100 - poinformował rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Na terenach, na których obowiązuje alert drugiego stopnia, prognozuje się burze z opadami deszczu sięgającymi do 30 mm, a lokalnie nawet do 50 mm oraz wiatrem w porywach do 90 km/h. Ponadto, miejscami może także spaść grad. Instytut zaznacza, że prawdopodobieństwo podawanych prognoz sięga 80 proc. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i południowo-zachodniej części województwa lubelskiego.

Dla pozostałej części województwa lubelskiego oraz dla województw: mazowieckiego, opolskiego łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wschodnich części województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego wydano z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia. IMGW prognozuje tam wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Również miejscami może pojawić się grad.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Reklama

Jak wyjaśnia IMGW, w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w dorzeczach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

Natomiast w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, może wystąpić krótkotrwałe przekroczenia stanów ostrzegawczych bądź alarmowych. Alert dotyczy woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.
Liczne interwencje na Mazowszu

Po przejściu frontu burzowego nad Mazowszem odnotowano około 200 zdarzeń. Najwięcej z nich było w Warszawie, bo aż 100 - poinformował rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. Są to dane z godz. 17.

Pozostałe miejsca, gdzie straż musiała interweniować po burzach to: Piaseczno (30 interwencji), Sokołów Podlaski (18), Warszawa Zachód (16), Pruszków (około 15), Ostrołęka (10), Węgrów (9), Otwock (8), Siedlce (4). W pozostałych powiatach straż wyjeżdżała do pojedynczych zdarzeń.

Rzecznik poinformował również, że na razie nie ma informacji, aby ktoś w wyniku burz został ranny. Interwencje, do których wzywani są strażacy, to głównie połamane drzewa, ale też np. zalane piwnice i inne pomieszczenia i również samochody, które utknęły w stojącej wodzie. 

Gwałtowna ulewa nad Warszawą

Z najnowszych danych strażaków - w stolicy odnotowano już 100 zdarzeń związanych z gwałtowną ulewą, która przeszła nad stolicą. "Jeździmy cały czas od zgłoszenia do zgłoszenia" - powiedział kpt. Wojciech Kapczyński ze stołecznej straży pożarnej.

Jak przekazał, zgłoszenia dotyczą głównie złamanych konarów, powalonych drzew i podtopień. Dodał, że w wyniku ulewy najbardziej ucierpiały Praga Północ, Praga Południe i część Woli.

Strażacy interweniowali też między innymi w okolicy mostu Poniatowskiego, gdzie podmyta została jezdnia oraz na ul. Saskiej, gdzie powalone drzewo zablokowało przejazd. Autobusy były kierowane na objazdy.

Utrudnienia na ulicach stolicy

"W wyniku środowej burzy kilka warszawskich sygnalizacji świetlnych zostało zalanych, w tym na Rondzie de Gaulle'a, Rondzie ONZ i przy ul. Połczyńskiej - poinformował też rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Jak podał, awaria wywołała utrudnienia na poszczególnych stołecznych ulicach. "Na miejscach pracują już drogowcy. Na razie nie jesteśmy w stanie wskazać, kiedy dokładnie skończą się utrudnienia" - powiedział. 

Sporo interwencji odnotowała także straż miejska. "Od godz. 14.00 mieliśmy 29 wezwań" - przekazał Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej.

Strażnicy interweniowali m.in. w związku z rozlewiskami na ul. Wilczyńskiej i Kamionkowskiej, gdzie wybiły studzienki. Interweniowali też na ul. Mularskiej, gdzie zerwała się gałąź.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy