Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:12

06:16 17:19

02:33 09:40

8°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 5°C
  • Ciśnienie 1012 hPa
  • Wiatr ESE 20 km/h
46
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
109% normy
pm 10
70% normy
Jutro 8°C 2°C
Wtorek 6°C 4°C

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Alert dla czterech regionów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek, 10 lipca, ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed burzami z gradem. Alertem zostało objęte 10 województw. Może też wystąpić silny wiatr.

Jak podaje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w południowej części województwa dolnośląskiego, w południowych i wschodnich powiatach Wielkopolski, w północnej i centralnej części Mazowsza oraz na całości obszarów województw łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Tam synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów może wynieść do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm. W trakcie opadów deszczu będą również występować burze z porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie nawet do 110 km/h. W trakcie burz możliwy jest też grad.

Reklama

Z kolei alert pierwszego stopnia obowiązuje w południowej centralnej części województwa zachodniopomorskiego, w południowych i centralnych powiatach Dolnego Śląska, na północy i zachodzie Wielkopolski oraz na całości obszarów województw lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i opolskiego.

Na terenach tych prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 20 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami może też spaść grad.

Ostrzeżenia obowiązują od popołudnia do nocy.

Co oznaczają poszczególne alerty?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy