Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:22

07:25 15:26

07:04 15:46

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr W 20 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
22% normy
pm 10
15% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 2°C -1°C

IMGW: Możemy spodziewać się ataku zimy

"W najbliższym tygodniu nastąpi ochłodzenie, a na południu kraju możemy odczuć nawet 'atak zimy'" - informuje na Facebooku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zmiana pogody będzie szczególnie odczuwalna po bardzo ciepłym początku miesiąca. W sobotę, 1 lutego, temperatura przekroczyła 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, a w niedzielę w wielu miejscach na południu i południowym zachodzie kraju było 10 stopni C. 

Jak informuje IMGW, poniedziałek i wtorek to będą jeszcze dni przejściowe. Napłynie dość ciepłe powietrze znad północnego Atlantyku. Oprócz opadów deszczu, pojawi się deszcz ze śniegiem i śnieg. Mocniej popada w górach, w Karpatach może przybywać każdego dnia po 10 cm śniegu. Temperatury maksymalne przez te dwa dni będą jeszcze dodatnie, do 9 stopni C w poniedziałek i 6 stopni C we wtorek.

Reklama

W środę i czwartek nad Polskę dotrze powietrze arktyczne znad północnych krańców kontynentu. Będzie padał głównie deszcz ze śniegiem i śnieg, najmocniej na wschodzie i południu kraju. W górach przybędzie śniegu. 

W środę i czwartek IMGW prognozuje ujemne temperatury w nocy: od - 6 st. C do - 1 st. C, tylko nad morzem i krańcach zachodnich będzie około 1 st. C. W dzień lekko powyżej zera od 1 st. C do 3 st. C, 4 st. C, chłodniej na terenach podgórskich i wschodzie kraju: około - 1 st. C. Odczucie chłodu wzmocni silniejszy, porywisty wiatr z północy.

Od piątku ponownie zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu. Do soboty lekka zima, z opadami śniegu, utrzyma się jeszcze na terenach podgórskich i we wschodnich województwach. A na zachodzie kraju koniec tygodnia może przynieść więcej słońca i ponownie wiosenne temperatury.

W Tatry wraca zima

Po kilkudniowym ociepleniu i opadach deszczu, w najbliższych dniach w Tatrach spodziewane są duże opady śniegu. Zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego stopnia.

W poniedziałek od rana w Zakopanem padał deszcz, a w miarę upływu dnia ma zacząć padać śnieg. Na wtorek synoptycy zapowiadają w Tatrach duże opady śniegu.

Ratownicy TOPR informują, że w górnych partiach Tatr jest przewidywany bardzo silny wiatr oraz intensywne opady śniegu. W rejonie grani śnieg został wywiany miejscami do warstwy lodu i skał. Utworzyły się tam nawisy śnieżne. W niższych partiach opady deszczu spowodowały, że zalegający na zboczach śnieg stał się ciężki.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, szlaki turystyczne w Tatrach w wielu miejscach są bardzo śliskie. Wybierając się nawet w niższe partie gór, niezbędne są antypoślizgowe raczki.

Ratownicy TOPR ogłosili drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, a na niektórych stromych stokach umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy