Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:43

07:36 15:56

15:59 08:49

4°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr W 37 km/h
34
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
83% normy
pm 10
55% normy
Jutro 2°C -2°C
Środa 3°C -1°C

IMGW: Ciśnienie bardzo wysokie i nadal rośnie

We wszystkich stacjach IMGW w całym kraju ciśnienie wynosi obecnie powyżej 1040 hPa i nadal rośnie. U osób podatnych na bodźce meteorologiczne może wystąpić pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, zdenerwowanie i zwiększone dolegliwości bólowe.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek w Polsce przez cały dzień dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. "Bodźcowa pogoda z utrzymującym się wysokim ciśnieniem atmosferycznym wywierać będzie niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Złe samopoczucie będą odczuwać zwłaszcza mieszkańcy zachodniej i południowej części kraju" - zaznacza IMGW.

"W środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia" - dodaje instytut.

Reklama

Synoptyk IMGW, Mateusz Barczyk, wyjaśnia, że "duże ciśnienie to duży wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu, który może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego". Jak wylicza, u meteopatów wysokie ciśnie przyczynia się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi i ogólnego pogorszenia sprawności psychofizycznej.

Po północy zacznie się solidny spadek

"U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie oraz zwiększone dolegliwości bólowe" - wylicza.

Synoptyk IMGW zaznacza jednocześnie, że mimo iż w chwili obecnej ciśnienie jest wysokie, to nie mamy do czynienia z ekstremalnym zjawiskiem atmosferycznym. Jak dodaje, tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat. "Rekordowe odnotowano w grudniu 1997 w Suwałkach - 1054 hPa" - mówi.

"W tej chwili we wszystkich stacjach IMGW w całym kraju, w odniesieniu do poziomu morza ciśnienie wynosi powyżej 1040 hPa: najniższe jest w Suwałkach - 1041 hPa, a najwyższe w Zielonej Górze - 1047 hPa" - mówi synoptyk IMGW dodając, że ciśnienie niestety nadal rośnie.

Zaznacza jednak, że już we wtorek ciśnienie zacznie spadać. "Do północy będzie się jeszcze utrzymywać, a po północy zacznie się już solidny spadek" - informuje.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama