Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:28

05:19 20:01

21:39 09:25

20°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1010 hPa
  • Wiatr ESE 6 km/h
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
90% normy
pm 10
71% normy
Jutro 29°C 19°C
Środa 27°C 18°C

IMGW: Burze i powodzie nadal możliwe. Najnowsza mapa burzowa

IMGW podniósł stopień zagrożenia burzami do trzeciego dla niektórych powiatów w woj. podkarpackim. Według prognoz lokalnie wciąż mogą występować ulewy. Choć już nie będą tak obfite, jak te, które w weekend doprowadziły do powodzi, to jednak zagrożenie podtopieniami i powodziami jest wciąż realne.

Najnowsza mapa burzowa IMGW

Jak podaje IMGW w najnowszej aktualizacji mapy burzowej, "dzisiaj burze możliwe są głównie na południowym wschodzie kraju. Mogą im towarzyszyć silne opady deszczu do 30-40 mm, lokalnie przy dłużej utrzymujących się komórkach opadowych do 80 mm, porywy wiatru do 70-80 km/h oraz grad".

Bardzo niebezpiecznie jest obecnie zwłaszcza na południu i wschodzie Podkarpacia. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obejmuje powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, miasto Krosno, krośnieński, leski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, miasto Przemyśl, przeworski, rzeszowski, miasto Rzeszów, sanocki i strzyżowski.

Reklama

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Pozostała część woj. podkarpackiego objęta jest ostrzeżeniem przed burzami pierwszego stopnia. Alert obowiązuje przez cały poniedziałek, do godz. 22.   

Intensywne opady

IMGW ostrzega też przed intensywnością opadów deszczu.

"Opady deszczu towarzyszące burzom lokalnie są ekstremalnie silne. Na stacji Wisłok Wielki w ciągu jednej godziny spadło ponad 40 mm deszczu (...), a na stacji Szczawno suma opadów od rana wyniosła ponad 40 mm. Niestety w pozostałych burzach, w rejonie Rzeszowa, Ustrzyk i Przemyśla również są burze z nawalnymi opadami deszczu o natężeniu 10 mm/10 min" - napisano w komunikacie.

Instytut przypomina, że burze w poniedziałek są głównie stacjonarne, co może skutkować "ponownymi wezbraniami rzek i strumieni oraz zalaniem pobliskich terenów".

Czytaj też: Burze nad Polską: Jak się ochronić? Jak obliczyć, gdzie jest burza?

Powodzie nadal realne

Synoptyk IMGW Mateusz Barczyk ostrzega, że "nie można wykluczyć, że punktowo, w niektórych powiatach, wydarzy się coś poważniejszego".

- Zagrożenie z punktowymi opadami deszczu i związanymi z tym podtopieniami, a nawet lokalną, błyskawiczną powodzią są nadal realne - wskazuje synoptyk.

Noc powinna być dosyć spokojna, aczkolwiek w woj. pomorskim mogą się pojawić przelotne opady deszczu. A od Zakopanego po Przemyśl należy się spodziewać przelotnych opadów deszczu, a także początkowo burz. Lokalnie deszcz może być obfity, jednak nie tak jak w dzień.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy