Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:10

04:22 20:58

21:34 04:14

17°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr SSW 7 km/h
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
92% normy
pm 10
61% normy
Jutro 25°C 13°C
Wtorek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Huraganowy wiatr łamie drzewa w Zakopanem

W Tatrach wieje w niedzielę wieczorem silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 200 km/h. Powala drzewa i uszkadza budynki w Zakopanem. Tymczasem w Beskidach halny zrywa dachy. Strażacy apelują, by mieszkańcy nie wychodzili z domów.

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Reklama

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Do godziny 19. zakopiańscy strażacy interweniowali ponad 30 razy, byli głównie wzywani do usuwania z jezdni powalonych pod naporem wiatru drzew. Żywioł uszkodził też poszycie dachu na jednym z domów przy ul. Skibówki. Najwięcej drzew huraganowy wiatr powalił na drogę prowadzącą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka oraz na trakt do Kuźnic, wzdłuż którego rosną potężne, stare jesiony.

"Prognozy wskazują, że silny wiatr ustąpi dopiero we wtorek, dlatego jesteśmy w gotowości. Spodziewamy się kolejnych interwencji" - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król-Łęgowski.

Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał komunikat o zagrożeniu wichurami dla trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Szczególnie ostrożni powinni być mieszkańcy południowych części tych regionów - tam obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia, porywy wiatru mogą osiągać powyżej 100 km/h, a w wysokich górach nawet do 170 km/h.

Halny szaleje w Beskidach. Apel strażaków

"Apelujemy do mieszkańców, by pozostali w domach i nie podróżowali, jeśli nie muszą. Halny łamie drzewa; jest niebezpiecznie" - powiedział rzecznik żywieckich strażaków Marek Tetłak. Wiatr daje się we znaki na południu woj. śląskiego i w zachodniej Małopolsce.

Rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa zaapelowała zarazem, aby mieszkańcy usunęli z balkonów stojące luzem przedmioty, które może porwać wiatr.

Halny zaczął wiać w Beskidach w niedzielę wieczorem. Bielscy strażacy podali, że wiatr zerwał dach w Porąbce oraz uszkodził inne w centrum Bielska-Białej i w pobliskim Jaworzu. "Interwencji przybywa lawinowo. W ciągu trzech godzin odnotowaliśmy ich ponad 120. Wiatr łamie drzewa i niszczy znaki drogowe. Jest niebezpiecznie" - powiedziała Patrycja Pokrzywa.

Na Żywiecczyźnie powalone drzewa blokowały zjazd drogą powiatową do z S-1 do centrum Zwardonia. W Korbielowie konary upadły na dom położony w trudno dostępnym rejonie gór. Strażacy będą je usuwali w poniedziałek rano. "Odradzamy podróżowanie drogami, które przebiegają przy lasach" - powiedział rzecznik strażaków z Żywca Marek Tetłak.

Wiatr łamie drzewa także na Śląsku Cieszyńskim. Ratownicy udrożnili tam m.in. drogę z Wisły do Istebnej.

Rzecznik straży pożarnej w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) Łukasz Białończyk poinformował, że wiatr uszkodził tam dachy domów w Białce, Skawicy i Zawoi. Uszkodzona została też ściana domu w Skawicy. Nikt nie został tam poszkodowany.

Energetycy podali, że w wielu miejscach wystąpiły przerwy w dostawie prądu, m.in. w okolicach Wisły, Ustronia i Istebnej na Śląsku Cieszyńskim, Jaworza i Kóz w rejonie Bielska-Białej, Soblówce i Radziechowach na Żywiecczyźnie w Śląskiem, a także w Zawoi, Białce i Skawicy w zachodniej Małopolsce.

W poniedziałek wystąpią utrudnienia w kursowaniu Kolei Śląskich między Żywcem i Zwardoniem na Żywiecczyźnie oraz Chybiem, Ustroniem i Wisłą na Śląsku Cieszyńskim. Kursowały będą zastępcze autobusy.

Silny wiatr prognozowany jest w woj. śląskim również w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek. 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama