Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:53

07:04 16:35

20:30 09:26

-1°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1044 hPa
  • Wiatr SE 6 km/h
47
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
113% normy
pm 10
72% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 3°C -1°C

Huraganowy halny na Podhalu, wichury na Pomorzu. Zerwane dachy i powalone drzewa

Setki powalonych drzew, zerwane dachy i uszkodzone linie energetyczne - to skutki wichury, która przeszła nad stolicą Tatr. Huraganowy wiatr miejscami osiągał w Zakopanem nawet do 100 kilometrów na godzinę, a wysoko w górach nawet do 200 kilometrów na godzinę. Straż pożarna musiała tam interweniować ponad 80 razy. Wichury spowodowały też poważne szkody w innych regionach kraju, między innymi na Pomorzu Zachodnim oraz w Bieszczadach. Synoptycy ostrzegają, że dziś też mocno powieje. Co więcej, ma też sypnąć śniegiem, zwłaszcza w górach.

W nocy z wtorku na środę w Zakopanem wichura  zerwała dachy z dziesięciu budynków. Z jednego z domów trzeba było ewakuować siedem osób. Strażacy zabezpieczali też uszkodzone tablice, billboardy, blachy i fragmenty ogrodzenia.

Jak podaje radio RMF FM, najbardziej ucierpiała górna część Zakopanego, gdzie wiało najsilniej. Pod Nosalem zanotowano podmuchy sięgające 200 kilometrów na godzinę. Tam zostało uszkodzonych najwięcej dachów, ale wiatr zerwał też blachy z Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach. 

Wielu mieszkańców zostało pozbawionych prądu. Przewracane pod naporem żywiołu drzewa uszkodziły kilka samochodów. Wiele dróg zostało zablokowanych przez powalone drzewa. W nocy nieprzejezdna była trasa od Zakopanego w stronę Murzasichla. Zablokowana jest też nadal trasa od Zakopanego do Morskiego Oka.

Reklama

Wichury na Pomorzu Zachodnim

Halny w Tatrach szaleje od kilku dni. Bardzo silny wiatr spowodował także szkody w innych regionach kraju. Straż pożarna musiała interweniować między innymi na Pomorzu Zachodnim. Tam siła wiatru dochodziła z kolei do 90 kilometrów na godzinę.

Jak podaje radio Szczecin, strażacy wyjeżdżali już ponad 20 razy. W okolicach Łobza, Świdwina, Białogardu, Kamienia Pomorskiego i Goleniowa usuwali powalone na drogi konary i gałęzie drzew.

Mieszkańcy niemal całej Wyspy Puckiej są bez prądu. Kłopoty mają też mieszkańcy miejscowości Moczyły.

Niepokojące prognozy


Niestety, prognozy na najbliższe godziny są niepokojące. Nadal ma mocno wiać. Na Podkarpaciu i nad morzem nawet do 65 kilometrów na godzinę, a wysoko w górach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Dodatkowo popada deszcz, deszcz połączony ze śniegiem, a w górach śnieg. W Beskidach i Tatrach prognozowany  jest przyrost pokrywy śnieżnej o 15 centymetrów.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy