Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:23

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 997 hPa
  • Wiatr SW 13 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
83% normy
pm 10
56% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

Huraganowe wiatry nad Polską. Apel o szczególną ostrożność

Czeka nas gwałtowna zmiana pogody i huraganowe wiatry. Najmocniej wiać będzie nad morzem. Wieczorem silne podmuchy odczują też mieszkańcy południowej Polski. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

W przypadku silnego huraganowego wiatru należy pozamykać okna, zabezpieczyć lekkie przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach, a w razie podróży samochodem dostosować prędkość do warunków panujących na drogach - podkreślają strażacy.

St. kpt. Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że w związku ze zmieniającym się klimatem w Polsce coraz częściej występują dynamiczne zjawiska pogodowe.

- Te warunki mogą bardzo szybko się zmieniać i nasze wyjście nawet na kilka minut na zewnątrz może być ryzykowne. Wiele osób zaczyna reagować dopiero w momencie, kiedy wiatr jest już zbyt silny i powala konary drzew na drogi. Wtedy ryzykujemy swoim zdrowiem i życiem  - powiedział Cholajda.

Reklama

Strażacy podkreślają, że w przypadku silnego wiatru należy pozamykać drzwi i okna, zabezpieczyć i ustabilizować anteny i maszty oraz przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach.

Nie należy zatrzymywać się pod drzewami

- Musimy także wziąć pod uwagę sytuację, w której może zabraknąć energii elektrycznej. Jest to bardzo ważne m. in. w przypadku zasilanych prądem urządzeń grzewczych. Jeśli zabraknie prądu, dom bardzo szybko zacznie się wychładzać. Musimy pomyśleć o zapasowym źródle ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu są  małe dzieci i osoby starsze - powiedział Cholajda.

Przypomniał, że kolejną ważną sprawą jest ostrożne zachowanie podczas podróży samochodem. - Należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drogach. W przypadku silnego wiatru i opadów deszczu ze śniegiem warunki znacząco pogarszają się. Jeśli można, to należy odłożyć podróż i nie narażać swojego zdrowia  - powiedział Cholajda.

Siła wiatru może sięgać do 135 km/h na godzinę

Jak dodał, na otwartej przestrzeni jesteśmy narażeni na nagłe podmuchy silnego wiatru. - Nie należy zatrzymywać się pod drzewami, słupami oraz lekkimi konstrukcjami, takimi, jak wiaty przystankowe, które mogą zostać porwane przez wiatr - powiedział Cholajda.

Mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni spodziewać się silnych i porywistych wiatrów, które w nocy z czwartku na piątek nadciągną znad Skandynawii. Siła wiatru na Wybrzeżu i zachodzie może sięgać do 135 km/h na godzinę; przy takich parametrach synoptycy mówią już o huraganie. Silne wiatry mają wystąpić także w Pomorskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Łódzkiem, Wielkopolskiem, Lubuskiem i Dolnośląskiem - informuje IMGW.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: huragany | orkan | wichura | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne