Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 23:59

6:19 18:39

17:011:00

18°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr SSE 6 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Warunki pogodowe powodują umiarkowaną aktywność komarów
55
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
138% normy
pm 10
107% normy
Jutro 28°C 11°C
Sobota 18°C 9°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Huraganowe wiatry nad Polską. Apel o szczególną ostrożność

Czeka nas gwałtowna zmiana pogody i huraganowe wiatry. Najmocniej wiać będzie nad morzem. Wieczorem silne podmuchy odczują też mieszkańcy południowej Polski. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

W przypadku silnego huraganowego wiatru należy pozamykać okna, zabezpieczyć lekkie przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach, a w razie podróży samochodem dostosować prędkość do warunków panujących na drogach - podkreślają strażacy.

Reklama

St. kpt. Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że w związku ze zmieniającym się klimatem w Polsce coraz częściej występują dynamiczne zjawiska pogodowe.

- Te warunki mogą bardzo szybko się zmieniać i nasze wyjście nawet na kilka minut na zewnątrz może być ryzykowne. Wiele osób zaczyna reagować dopiero w momencie, kiedy wiatr jest już zbyt silny i powala konary drzew na drogi. Wtedy ryzykujemy swoim zdrowiem i życiem  - powiedział Cholajda.

Strażacy podkreślają, że w przypadku silnego wiatru należy pozamykać drzwi i okna, zabezpieczyć i ustabilizować anteny i maszty oraz przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach.

Nie należy zatrzymywać się pod drzewami

- Musimy także wziąć pod uwagę sytuację, w której może zabraknąć energii elektrycznej. Jest to bardzo ważne m. in. w przypadku zasilanych prądem urządzeń grzewczych. Jeśli zabraknie prądu, dom bardzo szybko zacznie się wychładzać. Musimy pomyśleć o zapasowym źródle ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu są  małe dzieci i osoby starsze - powiedział Cholajda.

Przypomniał, że kolejną ważną sprawą jest ostrożne zachowanie podczas podróży samochodem. - Należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drogach. W przypadku silnego wiatru i opadów deszczu ze śniegiem warunki znacząco pogarszają się. Jeśli można, to należy odłożyć podróż i nie narażać swojego zdrowia  - powiedział Cholajda.

Siła wiatru może sięgać do 135 km/h na godzinę

Jak dodał, na otwartej przestrzeni jesteśmy narażeni na nagłe podmuchy silnego wiatru. - Nie należy zatrzymywać się pod drzewami, słupami oraz lekkimi konstrukcjami, takimi, jak wiaty przystankowe, które mogą zostać porwane przez wiatr - powiedział Cholajda.

Mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni spodziewać się silnych i porywistych wiatrów, które w nocy z czwartku na piątek nadciągną znad Skandynawii. Siła wiatru na Wybrzeżu i zachodzie może sięgać do 135 km/h na godzinę; przy takich parametrach synoptycy mówią już o huraganie. Silne wiatry mają wystąpić także w Pomorskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Łódzkiem, Wielkopolskiem, Lubuskiem i Dolnośląskiem - informuje IMGW.

Dowiedz się więcej na temat: huragany | orkan | wichura | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL