Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:22

06:37 18:13

18:36 05:40

15°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr NE 17 km/h
36
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
86% normy
pm 10
66% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 22°C 15°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Huragan Ksawery szaleje nad Polską: Połamane drzewa i pozrywane dachy

Pozrywane dachy, zerwane linie energetyczne, połamane konary drzew, utrudnienia na kolei, mnóstwo interwencji strażaków i trzy śmiertelne ofiary - to skutki wichur , które przetoczyły się nad wieloma regionami kraju. Polska walczy z efektami gwałtownego załamania pogody. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim, gdzie porywy wiatru są najsilniejsze. Szkody odnotowano też m.in. w Łódzkiem, Pomorskiem w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Prognozy na najbliższe godziny są niepokojące. Zdaniem synoptyków, najsilniejsze podmuchy dopiero nadejdą.

Z najnowszych informacji wynika, że są śmiertelne ofiary wichur w Polsce. Trzy osoby zginęły,  a jedna została ranna po tym, jak drzewo spadło na samochód.  Do wypadku doszło przed godz. 8. w piątek na drodze wojewódzkiej nr 213 między miejscowościami Wicko i Poraj. Jak powiedział rzecznik lęborskiej straży pożarnej st. kpt. Bogdan Madej, ofiarami są mężczyźni w średnim wieku.
Drzewo uderzyło w samochód po przekątnej od lewego tylnego siedzenia do prawego przedniego, miażdżąc cały przedział pasażerski. Na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej.

Tak przedstawia się najnowszy bilans strat

Reklama

Ponad 1,1 tys. interwencji straży pożarnej od północy; niemal 147 tys. gospodarstw domowych bez prądu i cztery osoby poszkodowane - to bilans silnego wiatru, który wieje nad Polską.

Jak wygląda obraz po huraganie w waszym mieście. Podyskutuj?

Jak poinformował w piątek rano st. kpt. Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, od północy w piątek w ciągu 8 godzin strażacy interweniowali 1132 razy; najczęściej wyjeżdżali usuwać skutki silnego wiatru w woj.: zachodniopomorskim, wielkopolskim i śląskim. W wyniku wiatru cztery osoby zostały poszkodowane: dwie w Śląskiem, jedna w Modliszewie w Wielkopolsce i jedna w Mazowieckiem. Do tragicznego wypadku doszło też na Pomorzu. Po tym, jak na samochód spadło drzewo zginęły 3 osoby.

Mazowsze po wichurach

Opolskie: Ponad 50 interwencji strażaków

Huragan zabrał prąd

Energa-Operator podała, że bez zasilania na całym obszarze spółki (ok. 1/4 powierzchni kraju) jest blisko 147 tys. gospodarstw domowych. W wyniku huraganu napięcia nie ma ponad 5,3 tys. stacji transformatorowych średniego napięcia. Według szacunków spółki liczba gospodarstw bez zasilania wynosi: Koszalin - 40 tys., Słupsk - 2,2 tys.,  Toruń -  5,1 tys., Elbląg - ponad 1,1 tys., Olsztyn - 2,6 tys., Płock - 33,7 tys., Gdańsk - ponad 16 tys., Kalisz - 46 tys.

Jak podała straż pożarna, w miejscowości Cieszyn w wyniku uszkodzenia linii gazowej ewakuowanych zostało 12 osób, a w pow. złotoryjskim - 6-osobowa rodzina, po tym jak zawaliła się ściana budynku. W woj. mazowieckim strażacy interweniowali ponad 240 razy, a w samej Warszawie - ponad 20. W Zachodniopomorskiem w miejscowości Skotnik linia energetyczna spadła na oborę, w wyniku czego padło 26 sztuk bydła. 

Kolejarze usuwali ponad 120 awarii

W nocy z czwartku na piątek kolejarze usuwali ponad 120 awarii na liniach kolejowych w całym kraju - poinformował rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych. Na niektórych liniach wprowadzono komunikację zastępczą. To skutki silnego wiatru, który wieje nad Polską.
W piątkowym komunikacie rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec podkreślił, że w miejscach uszkodzeń działały 33 pociągi do naprawy sieci trakcyjne, a 15 zespołów pogotowia technicznego usuwało powalone drzewa i przeszkody na torach. Do przeciągania pociągów pasażerskich wykorzystano 13 dodatkowych lokomotyw spalinowych.

"O godzinie 6 zastępcza komunikacja autobusowa była wprowadzona m.in. na linii kolejowej Chełmek - Oświęcim, Sól - Zwardoń, Pszczyna - Radostowice, Kłodzko - Międzylesie" - napisano w informacji.
Siemieniec podkreślił, że służby techniczne PLK oraz PKP Energetyka pozostają w gotowości. Wykorzystywane są dodatkowe zespoły techniczne oraz dodatkowy sprzęt.
Dodał, że podróżni są informowani na bieżąco o zmianach w rozkładzie jazdy.

Apel o szczególną ostrożność

W przypadku silnego huraganowego wiatru należy pozamykać okna, zabezpieczyć lekkie przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach, a w razie podróży samochodem dostosować prędkość do warunków panujących na drogach - podkreślają strażacy i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

- Te warunki mogą bardzo szybko się zmieniać i nasze wyjście nawet na kilka minut na zewnątrz może być ryzykowne. Wiele osób zaczyna reagować dopiero w momencie, kiedy wiatr jest już zbyt silny i powala konary drzew na drogi. Wtedy ryzykujemy swoim zdrowiem i życiem  - powiedział  Cholajda.

Najważniejsze odpowiednie zachowanie podczas podróży samochodem

Strażacy podkreślają, że w przypadku silnego wiatru należy pozamykać drzwi i okna, zabezpieczyć i ustabilizować anteny i maszty oraz przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach. - Musimy także wziąć pod uwagę sytuację, w której może zabraknąć energii elektrycznej. Jest to bardzo ważne m. in. w przypadku zasilanych prądem urządzeń grzewczych. Jeśli zabraknie prądu, dom bardzo szybko zacznie się wychładzać. Musimy pomyśleć o zapasowym źródle ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu są małe dzieci i osoby starsze  - powiedział Cholajda.

Przypomniał, że kolejną ważną sprawą jest ostrożne zachowanie podczas podróży samochodem. - Należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drogach. W przypadku silnego wiatru i opadów deszczu ze śniegiem warunki znacząco pogarszają się. Jeśli można, to należy odłożyć podróż. Na otwartej przestrzeni jesteśmy narażeni na nagłe podmuchy silnego wiatru. Nie należy zatrzymywać się pod drzewami, słupami oraz lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe, które mogą zostać porwane przez wiatr - powiedział Cholajda.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wichura | pogoda | orkan huragan Ksawery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje