Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:51

05:26 19:43

15:57 04:37

9°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr S 7 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
35% normy
pm 10
21% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 6°C 0°C

Huragan Ida w USA. Pogodowy kataklizm w Luizjanie

Pogodowy kataklizm w Stanach Zjednoczonych. Przez Luizjanę przetacza się huragan Ida. Wiatr wieje z prędkością 257 km/h. Prawie milion domów i firm nie ma prądu. W ciemnościach pogrążył się Nowy Orlean. Zanotowano już co najmniej jedną ofiarę śmiertelną. Prezydent Joe Biden ogłosił dla obszarów dotkniętych żywiołem stan klęski żywiołowej.

Huragan Ida

Huragan Ida dotarł nad amerykańskie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w niedzielę ok. południa, czasu lokalnego, jako huragan 4 kategorii. Lokalna telewizja WWWL podała, że o godz. 21 miejscowego czasu huragan osłabł do kategorii 2, a prędkość wiatru spadła do 177 km/godz.

Ok. godz. 20.30 biuro szeryfa w Ascension Parish powiadomiło o pierwszej ofierze śmiertelnej huraganu w Luizjanie. Mężczyzna zmarł prawdopodobnie przygnieciony upadającym drzewem.

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Reklama

Huragan Ida sieje spustoszenie

Według niepełnych relacji huragan wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy zalewając domy towarzyszącym mu deszczem, a niektóre powalał do fundamentów. Ok. godz. 21.30 odnotowano do 25 cm deszczu. Ponad milion domów i biznesów w całym stanie pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. W Nowym Orleanie widać światło tylko w nielicznych obiektach wyposażonych we własne generatory.

W Lafourche Parish z powodu uszkodzenia rurociągu zabrakło wody pitnej. W różnych rejonach Luizjany pojawiały się apele aby wodę gotować przed użyciem.

Joe Biden ogłosił stan klęski żywiołowej

Prezydent Joe Biden ogłosił dla obszarów dotkniętych żywiołem stan  klęski żywiołowej. Zarządził przekazanie im pomocy federalnej.

"Wsparcie może obejmować dotacje na tymczasowe mieszkania i naprawy domów, tanie pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych oraz inne programy mające na celu pomoc osobom fizycznym i właścicielom firm w powrocie do zdrowia po skutkach katastrofy" - poinformował Biały Dom.

Według przewidywań w Luizjanie może spaść od pół metra do 60 cm deszczu co spowoduje dalsze szkody. Według prognoz w poniedziałek rano Ida osłabnie i stanie się burzą tropikalną, a wieczorem depresją tropikalną.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!
Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy