Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:26

07:15 17:24

18:37 10:11

7°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 1°C
  • Ciśnienie 1018 hPa
  • Wiatr W 32 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
18% normy
Jutro 10°C 1°C
Poniedziałek 12°C 3°C

Halny wyrządził na Podhalu duże zniszczenia

Wiejący z ogromną prędkością halny wyrządził na Podhalu duże zniszczenia. Strażacy wzywani są do powalonych drzew i uszkodzonych budynków. W wielu miejscach zerwane są linie energetyczne. Ze względu na zagrożenie zamknięte zostały wszystkie punkty wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

"Do godziny 13.30 odnotowaliśmy niemal 60 interwencji. Powalone drzewa uszkodziły cztery samochody, mamy też kilka uszkodzonych dachów, w tym na szkole podstawowej na zakopiańskiej Cyrhli. Na szczęście nikt nie został ranny" - powiedział rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Krzysztof Król-Łęgowski.

Wiatr spowodował spadki napięcia w sieci - część szpitala w Nowym Targu zasilana jest z agregatów. Dyrekcja zapewnia jednak, że placówka funkcjonuje normalnie i nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów. Halny spowodował też zniszczenia na cmentarzu parafialnym w Zębie w powiecie tatrzańskim.

Reklama

Powalone drzewa uszkodziły ogrodzenie i nagrobki. Na jednym z zakopiańskich cmentarzy wiatr powalił na ziemię drewniany krzyż. Na Kasprowym Wierchu prędkość wiatru dochodzi do 150 kilometrów na godzinę, a kolejka na Kasprowy nie jeździ. Zamknięto też drogę do Morskiego Oka, którą jeździły zaprzęgi konne. Przed południem drzewa zatarasowały drogę z Cyrhli w stronę Murzasichla i Łysej Polany.

Zamknięty jest też odcinek drogi z Wierchu Porońca na Łysą Polanę. W Murzasichlu drzewo spadło na ciężarówkę. Kierowcy nic się nie stało. W tak ekstremalnych warunkach ratownicy TOPR odradzają wyjście w góry. Jak informują, wiele szlaków zostało zablokowanych przez połamane przez wiatr drzewa.

W wyższych partiach Tatr jest ograniczona widoczność, co może utrudniać orientację w terenie. Strażacy ze względu na duże niebezpieczeństwo na razie nie usuwają drzew. 

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje