Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:45

04:14 21:01

15:26 01:44

20°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr SE 11 km/h
44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
102% normy
pm 10
87% normy
Jutro 32°C 20°C
Wtorek 31°C 20°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Halny w Zakopanem słabnie. Trwa usuwanie awarii

Wiatr halny, który wyrządził wiele szkód w Zakopanem i okolicy i na wiele godzin pozbawił kilkanaście tysięcy odbiorców energii elektrycznej, wreszcie słabnie. Strażacy przez całą noc interweniowali już tylko dziewięć razy. Trwa usuwanie awarii. Około 2,5 tysiąca mieszkańców Zakopanego wciąż nie ma prądu.

Reklama

Najsilniejszy podmuch zanotowany w nocy w centrum Zakopanego osiągnął 100 km/h, a w tej chwili prędkość wiatru w porywach dochodzi do niespełna 40 km/h.

Reklama

Strażacy usuwali w nocy konary i pnie drzew, które spadły lub oparły się o linie energetyczne. Wybuchł też pożar budynku mieszkalnego w Zębie koło Zakopanego, ale udało się go ugasić właścicielowi domu jeszcze przed przyjazdem strażaków.

Dziś w Zakopanem rozpocznie się liczenie strat po nawałnicy. Wiatr, który osiągał wczoraj na Podhalu do 180 km/h, uszkodził 50 budynków i powalił tysiące drzew. Żywioł niszczył także wiaty, znaki drogowe, przewracał bilbordy i ozdoby świąteczne.

Halny złamał też ustawioną na Krupówkach ponad dziesięciometrową choinkę.

Wiceburmistrz Wojciech Solik zapowiedział już, że miasto będzie najprawdopodobniej występować do budżetu państwa o wsparcie finansowe. 

Kilkadziesiąt osób zostało rannych

Dyżurny oddziału ratunkowego szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem poinformował, że do ambulatorium zgłosiło się w środę kilkadziesiąt osób z obrażeniami spowodowanymi przez wiatr. Żadna z nich nie została poważnie ranna, a lekarze zajmowali się głównie niegroźnymi stłuczeniami i złamaniami.

Straty także w Beskidach

Powalone drzewa, zerwane dachy i uszkodzone samochody to także skutki wichury w Beskidach w Śląskiem. Strażacy z Bielska-Białej przez ostatnią dobę blisko sto razy wyjeżdżali, by usuwać skutki silnego wiatru. Najwięcej interwencji odnotowali w samym Bielsku-Białej, Jaworzu i Szczyrku. Wichura w powiecie żywieckim uszkodziła jeszcze w nocy kilka dachów i przewróciła kilka drzew. O poranku sytuacja już się uspokoiła. Kilkanaście razy w nocy interweniowali też strażacy z Ustronia i Cieszyna.

Wczorajszy halny był jednym z najsilniejszych, ale nie rekordowym. W 1968 roku wiatr w Tatrach osiągał prędkość nawet 288 km/h.

Maciej Pałahicki

Anna Kropaczek

Michał Rodak

CZYTAJ WIĘCEJ NA RMF24.PL

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | halny | Zakopane

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama