Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:27

4:38 20:46

12:370:07

20°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1008 hPa
 • Wiatr WNW 9 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
107% normy
pm 10
82% normy
Jutro 26°C 15°C
Sobota 25°C 15°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Halny powala drzewa. Awaria energetyczna w Zakopanem

Prędkość do 144 km na godzinę osiąga w porywach halny wiejący w Tatrach. W nocy żywioł powalił drzewa na linię energetyczną, odcinając prąd dla mieszkańców Zakopanego, uszkadzał dachy i trakcję kolejową. Zakopiańska straż pożarna apeluje o pozostanie w domach.

Jak podaje rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Jan Brodowski, bez prądu jest 20 tys. domów. W trudnej sytuacji są zakopiańskie hotele i pensjonaty, w których wypoczywają turyści. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa awaria.

Reklama

Rzeczniczka zakładu energetycznego Tauron Ewa Groń powiedziała że energetycy zlokalizowali już awarię.

- Na Gubałówce na główną linię energetyczną przewróciło się siedem drzew. Ponieważ jest to trudno dostępny teren i nadal występuje zagrożenie powalenia kolejnych drzew, usuwanie awarii może potrwać długo - powiedziała Groń i dodała, że prąd dla Zakopanego będzie stopniowo przywracany liniami okrężnymi.

Ze względu na uszkodzenie trakcji kolejowej, wstrzymany został ruch pociągów na trasie Nowy Sącz - Krynica. Ruch powinien zostać przywrócony po południu - informuje PKP. 

Na południu Małopolski straż pożarna interweniowała już 150 razy. Halny wyrządził szkody głównie w powiecie tatrzańskim. Powalone drzewa usuwano też w powiatach nowosądeckim, suskim, nowotarskim i myślenickim.

Rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król-Łęgowski powiedział, że od nocy strażacy interweniowali ponad 80 razy, głównie do usuwania powalonych drzew. Wiatr uszkodził kilka dachów, powalone drzewa zniszczyły też kilka zaparkowanych samochodów. 

- Cały czas przyjmujemy kolejne zgłoszenia o powalonych drzewach. W działania zaangażowanych jest 120 strażaków. Na szczęście nikt nie został ranny, ale apelujemy do mieszkańców o pozostanie w domach - powiedział rzecznik.

Silny wiatr halny ma wiać do czwartku rano.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Dowiedz się więcej na temat: Zakopane

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy