Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:50

07:17 15:30

15:34 04:44

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr W 22 km/h
66
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
177% normy
pm 10
151% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Gwałtowne nawałnice przeszły nad Polską. Deszcz nie odpuszcza

Połamane drzewa, uszkodzone ulice, zalane domy - to bilans nawałnic, które w ciągu trzech dni, od wtorku do czwartku, przeszły nad Polską. Z powodu uderzenia pioruna zginęły dwie osoby - kobieta w woj. lubelskim i mężczyzna w woj. dolnośląskim. Jak wynika z prognoz synoptyków, dziś również nie odpoczniemy od deszczu - padać będzie w całym kraju.

Jak podsumował dziś rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, w sumie od 27 do 29 maja strażacy w całym kraju interweniowali ponad 2,8 tys. razy. W akcje związane z m.in. wypompowywaniem wody z zalanych budynków, umacnianiem i podwyższaniem wałów zaangażowanych było ponad 17,5 tys. strażaków.

Reklama

- W czwartek najtrudniejsza sytuacja była w woj. lubelskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim i małopolskim. W sumie, w związku z nawałnicami, wezbraniami wód i wichurami, strażacy interweniowali ponad 1000 razy - powiedział. 

Jak poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, do największych podtopień doszło w woj. opolskim - zalanych zostało ok. 140 budynków, najwięcej w gminie Głuchołazy ok. 99 domów i w gminie Kietrz - 30 gospodarstw (piwnice i budynki gospodarcze).

Podtopione zostały też: Centrum Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Żłobek Miejski i Przedszkole Nr 2 w Głuchołazach. Z kolei w Biskupowie podtopiło Szkołę Publiczną, w Lewinie Brzeskim zalany został parter szkoły, a w miejscowości Kup - piwnica szpitala pulmonologiczno-reumatologicznego. Uszkodzony został również m.in. most w Konradowie.

Tu też szkody po nawałnicach

Silne burze i nawałnice przeszły także nad woj. lubelskim, głównie przez jego środkową i południową część. Uszkodzone zostały niektóre drogi gminne i lokalne. Doszło do podtopień i zalań licznych posesji w miejscowościach: Krzywe, Majdan Krzywski, Olszanka, Niemienice, Jaślików i mieście Krasnystaw.

W Świdniku podtopionych zostało kilkadziesiąt ulic, zalana została przepompownia ścieków, a w Niedrzwicy Dużej osunęła się ziemia z nasypu; do czasu jego naprawy w tym miejscu wprowadzono ruch wahadłowy.

Jak poinformował rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie Tomasz Stachyra interwencje strażaków dotyczyły usuwania skutków intensywnych opadów, które przeszły przez województwo w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek.

- Samych wypompowań wody było 229. Wypompowywaliśmy wodę z piwnic, budynków mieszkalnych, garaży, budynków gospodarczych, a także z podtopionych posesji - powiedział.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w gminie Stare Miasto (woj. wielkopolskie) z powodu wzrostu wody w rzece Powa (dopływ Warty). Zalane zostały okoliczne pola, podtopione trzy domy, a także droga powiatowa na długości 70 m w miejscowości Lisiec Wielki.   

Piątek również deszczowy

Dziś w całym kraju również będzie padać deszcz - głównie przelotnie. Jak ostrzega IMGW, może dojść do lokalnego podwyższenia stanów ostrzegawczych w zlewniach środkowej Warty oraz na dopływach Odry na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego oraz na terenie województwa śląskiego i łódzkiego w zlewni górnej Warty i Widawki.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne