Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:08

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 32 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
23% normy
pm 10
16% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Gwałtowne nawałnice nad Polską. Wzrosła liczba ofiar

Ofiary śmiertelne, osoby ranne, połamane tysiące drzew, zablokowane drogi - to bilans wichur i burz, które w piątek przechodzą na Polską. Kilkadziesiąt tysięcy osób było pozbawionych prądu.

Jak poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak w piątek do godziny 18.00 strażacy interweniowali 6 716 razy.

"Z tego 6392 to były akcje związane z wichurami, a 324 dotyczyły podtopień" - powiedział PAP Frątczak.

Wichury największe straty spowodowały w woj. mazowieckim - strażacy interweniowali tam ponad 2 tys. razy, śląskim - ponad 960 i łódzkim - ponad 600 razy. Najwięcej podtopień było w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. 

Ofiary śmiertelne

Według informacji strażaków, w piątkowych nawałnicach zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne.

Reklama

Do jednej z tragedii doszło w miejscowości Zgierz (woj. łódzkie), gdzie na przejeżdżający samochód spadło drzewo - jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne. Z kolei w Niechłoninie w woj. warmińsko-mazurskim ściana budynku gospodarczego przewróciła się na mężczyznę. Trzecia osoba - operator budowlanego dźwigu - zginęła w woj. mazowieckim, w miejscowości Załuski. Na żuraw przewrócił się fragment ściany.

Z kolei Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu poinformowało o czwartej ofierze - kobiecie, która przechodząc przez kładkę wpadła do wezbranej wody w rzece Babica. Nie udało się jej uratować.

W woj. zachodnio-pomorskim konar drzewa spadł na jadący samochód - dwie kolejne osoby zostały ranne.

Z kolei w Chełmie na Śląsku częściowo zawalił się dach parterowego budynku. Budynek był niezamieszkany. Na miejsce pojechała jednak grupa poszukiwawcza, bo nie możemy wykluczyć, że ktoś tam był - poinformował Frątczak.

Połamane drzewa zablokowały ulice

Także w Warszawie strażacy interweniowali co najmniej kilkaset razy. W Parku Skaryszewskim oraz w okolicach Stadionu Narodowego wiele drzew miało połamane gałęzie, niektóre wiatr wyrwał z korzeniami. Połamane drzewa, konary zablokowały ulice, chodniki i linie tramwajowe. Zablokowany był m.in. tunel Wisłostrady.

Stołeczny ratusz na Twitterze zaapelował do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz ostrzegł organizatorów imprez w parkach przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Interwencje od mieszkańców przyjmuje Miejskie Centrum Kontaktu, do dyspozycji są też aplikacja Warszawa 19115, numer telefonu 19115 oraz portalu http://www.warszawa19115.pl.

W woj. mazowieckim wiele odcinków dróg zostało zatarasowanych przez połamane drzewa. Jak poinformował Frątczak nieprzejezdne są m.in. odcinki dróg krajowych w okolicach Siedlec, odcinek drogi od Góry Kalwarii do Sobiekurska oraz w okolicach Kozienic. "Strażacy zgłaszają, że trzeba będzie ściągać ciężki sprzęt, by te odcinki odblokować. Może to potrwać wiele godzin" - dodał Frątczak.

Jak poinformował PAP oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Karol Kierzkowski, do wczesnego popołudnia strażacy na całym Mazowszu interweniowali ok. 400 razy, głównie w centralnej i północno-zachodniej części województwa, przede wszystkim z powodu powalonych przez wiatr drzew i połamanych gałęzi, rzadziej - z powodu podtopień. "Cały czas otrzymujemy zgłoszenia, więc pewnie interwencji będzie trochę więcej. Jak dużo, to zobaczymy, bo na cały dzień są zapowiadane burze" - powiedział Kierzkowski.

Strażacy apelują

Meteorolodzy ostrzegają, że trudna sytuacja może być wieczorem i nocą w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Również sporo interwencji jest w województwach łódzkim, dolnośląskim i na opolszczyźnie.

Ok. 90 zgłoszeń odebrali w piątek wielkopolscy strażacy. Jak powiedział PAP mł. bryg. Jarosław Kuśmirek z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, skutki ulewnego deszczu najbardziej odczuli mieszkańcy Poznania i powiatów: poznańskiego i leszczyńskiego.

Wydział zarządzania kryzysowego przy wojewodzie warmińsko-mazurskim poinformował PAP, że powalone przez wichurę drzewa zablokowały tory na szlaku Rudzienice-Samborowo pod Iławą, w wyniku czego wstrzymany został ruch pociągów relacji: Gdynia - Olsztyn (postój w Iławie), Wrocław - Białystok (także postój w Iławie) oraz Olsztyn - Jabłonowo (postój w Starych Jabłonkach). Przewoźnik zorganizował komunikację zastępczą.

Do godz. 16.00 warmińsko-mazurscy strażacy interweniowali 160 razy, w okolicach Elbląga wyłączonych jest 7 stacji transformatorowych - 15 tys. osób jest bez prądu. Problemy z prądem mają też mieszkańcy Wielkopolski. Rzeczniczka prasowa Enea Operator Danuta Tabaka przekazała PAP, że w wyniku piątkowych nawałnic bez prądu jest obecnie 13 tys. użytkowników; najwięcej w okolicach Gniezna, Wrześni, Chodzieży i Szamotuł. Jak podkreśliła, wszystkie awarie są naprawiane na bieżąco. W kulminacyjnym momencie ok. godz. 16. prądu nie miało 27 tys. użytkowników.

Strażacy apelują, by podczas nawałnic zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. "Zabezpieczmy okna; jeśli wychodzimy z domu zamknijmy je. Usuńmy z balkonów, parapetów przedmioty, które mogą podczas wichur spaść. Jeśli jedziemy autem i intensywnie pada deszcz, zwolnijmy, a nawet zatrzymajmy się i przeczekajmy nawałnicę. Jeśli jesteśmy poza domem, nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami linii energetycznych czy wiatami" - przypomniał Frątczak.

Ostrzeżenie IMGW

Przypomnijmy, że IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i burzami. 

Drugi stopień obowiązuje w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i na Podkarpaciu. 

Trzeci stopień dotyczy woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego.  

IMGW informuje ponadto, że w godzinach popołudniowych na Mazowszu i na Lubelszczyźnie mogą lokalnie wystąpić trąby powietrzne.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje