Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:32

06:32 18:20

17:46 02:09

14°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr E 17 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
37% normy
pm 10
25% normy
Jutro 18°C 11°C
Środa 17°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Gwałtowne nawałnice nad Polską. Ostrzeżenie dla 14 województw

Gwałtowne burze połączone z gradobiciami, silnymi ulewami i wichurami przetoczyły się nad Polską. Najgorsza sytuacja jest obecnie w województwie kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, podlaskim i wielkopolskim. Wichura pozrywała tam linie energetyczne i powaliła wiele drzew. Z powodu pogody ucierpieli również mieszkańcy województw: małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Po nawałnicach wiele posesji zostało zalanych. Synoptycy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec problemów. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne dokuczą nam także dzisiaj. Burze połączone z ulewami spodziewane są niemal w całym kraju, a dokładnie w 14 województwach. Względnie spokojnie ma być jedynie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.


Reklama

Minionej doby z powodu nawałnic trzy osoby zostały ranne, a straż pożarna zmuszona była interweniować niemal 1170 razy. 

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak najwięcej interwencji było w woj. kujawsko-pomorskim - 153, zachodniopomorskim - 139 i wielkopolskim - 105. W całej Polsce uszkodzonych lub zerwanych zostało 47 dachów.

Trzy ranne osoby

Są też ranni - dwie osoby ucierpiały w Męcinie (woj. małopolskie), gdzie piorun uderzył w budynek mieszkalny i jedna w Poznaniu. Tam na mężczyznę spadł konar drzewa.

Gwałtowna nawałnica przeszła między innymi przez Wasilków na Podlasiu. Wichury pozrywały tam linie energetyczne i powaliły wiele drzew. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Musieli między innymi udostępnić agregat, aby dostarczyć energię do  domu starszej osoby korzystającej ze specjalistycznej aparatury  medycznej. Burze spowodowały również szkody w okolicach Białegostoku. Niektórzy mieszkańcy zostali pozbawieni prądu. W kilku miejscach drogi zostały również zablokowane przez połamane drzewa.

W innych częściach kraju również były niespokojne. Gwałtowne burze połączone z ulewami i opadami gradu przeszły również przez  województwo: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie,  małopolskie, świętokrzyskie, śląskie i małopolskie. Przykładowo w Częstochowie zalane zostały drogi i kilkadziesiąt posesji.

Bardzo niepokojące prognozy

Niestety prognozy na najbliższe godziny są bardzo niepokojące. Wpływający do Polski front atmosferyczny przyniesie kolejne burze, połączone z intensywnymi ulewami, wichurami oraz lokalnymi gradobiciami. Synoptycy alarmują, że ostrzeżenie dotyczy niemal całej Polski, a dokładnie czternastu województw. Względnie spokojnie ma być jedynie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, w pozostałych regionach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. W czasie burz wysokość opadu w Polsce południowej ma wynieść do 15 mm, w północnej do 30 mm. Z kolei wiatr może osiągać w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę. Za sprawą zwrotnikowego powietrza nadal będzie bardzo ciepło. Na termometrach zobaczymy nawet do 26 stopni Celsjusza. Tak gorąco ma być między innymi w Lublinie, Rzeszowie oraz w Zielonej Górze. Z kolei najchłodniej w Katowicach - maksymalnie do 23 stopni Celsjusza. Powieje na ogół umiarkowany wiatr, a w czasie burz silny i porywisty.

Noc ze środy na czwartek również niespokojna - z opadami deszczu i burzami. Wysokość opadu miejscami do 15 mm. Na termometrach zobaczymy przeważnie od 12 do 16 stopni Celsjusza. Niższa, około 9 stopni Celsjusza, jedynie w rejonach podgórskich. Wiatr na ogół umiarkowany, jedynie w czasie burz silny. W porywach może osiągać do 70 kilometrów na godzinę.

Czwartek również upłynie w Polsce pod znakiem gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Względnie spokojnie jedynie na Pomorzu, Podlasiu oraz w Kujawsko-Pomorskiem. W pozostałych 13 województwach spodziewane są burze, lokalnie gwałtowne oraz połączone z silnymi opadami, wichurami oraz gradobiciami.  Wysokość opadu miejscami do 25 mm, a lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie, do 30 mm. Wiatr w czasie burz może osiągać w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę. Nadal bardzo ciepło. Na termometrach zobaczymy do 26 stopni Celsjusza. Tak ciepło ma być w Szczecinie oraz w Zielonej Górze. Z kolei najchłodniej w Krakowie oraz w Katowicach - maksymalnie do 20 stopni Celsjusza. Powieje na ogół umiarkowany wiatr, a w czasie burz silny i porywisty.

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje