Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:51

07:21 15:27

02:39 14:47

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SW 17 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
38% normy
pm 10
23% normy
Jutro 4°C 3°C
Czwartek 5°C -2°C

Gwałtowne burze z ulewami nad Polską. Najgorzej w Małopolsce

Zalane domy, podtopione piwnice, uszkodzone drogi i ponad 340 interwencji strażaków - to skutki gwałtownych burz, jakie przetoczyły się wieczorem i w nocy nad Polską. Żywioł dotknął zwłaszcza mieszkańców południowej oraz wschodniej części kraju. Najgorsza sytuacja jest obecnie w Małopolsce. We wsi Świniarsko niedaleko Nowego Sącza wylała rzeka Niskówka. Woda sięgała tam 40 cm. Niestety, prognozy są niepokojące. Dziś lokalnie również ma intensywnie grzmieć i padać.

W Małopolsce cały czas trwa walka z podtopieniami. Jak podaje IAR, tej nocy żywioł siał spustoszenie w kolejnych powiatach.  Do podtopień budynków, podmyć dróg powiatowych i uszkodzeń dróg gminnych doszło w powiatach nowosądeckim, olkuskim i gorlickim. Nieprzespaną noc mają za sobą między innymi mieszkańcy wsi Świniarsko, gdzie wylała rzeka Niskówka. Wciąż z niepokojem patrzą w niebo. Straty po przejściu nawałnicy są ogromne. 

- Wyszłam i zobaczyłam, że wylała rzeka. Zalało dom naszej babci. Ruszyłam, aby pomóc, wynosiłam z piwnicy rzeczy - relacjonuje w rozmowie z TVN24 mieszkanka Świniarska. - Pompa poszła, zalało piec. Na dole domu wszystko pływa -  dodaje inna. 

Reklama

Wskutek gwałtownych ulew ucierpiała też Lubelszczyzna, tam żywioł pozbawił mieszkańców prądu. Większość problemów już usunięto, jednak nadal bez prądu pozostaje 4 tysiące odbiorców - podaje IAR.

Wichury i ulewy szalały na Podkarpaciu

Niespokojnie było też na Podkarpaciu, gdzie  intensywne i obfite opady deszczu spowodowały liczne podtopienia piwnic. Zalane zostały także niektóre ulice, bo studzienki kanalizacyjne nie były w stanie na bieżąco odprowadzać wody. Dyżurny podkarpackiej straży pożarnej Grzegorz Poterała poinformował, że strażacy interweniowali w nocy ponad 50 razy w Mielcu i najbliższej okolicy miasta. Skutki burz  usuwali m.in. w Trześni, gdzie wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego.

Według Wojciecha Czanerle z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, mimo intensywnych opadów deszczu nie pojawiło się zagrożenie powodziowe.

W sumie w związku z podtopieniami po nawałnicach strażacy tylko tej nocy interweniowali 341 razy.

Kilkaset mieszkańców Kasinki Małej odciętych od świata

Wciąż także trwa szacowanie strat w powiatach myślenickim i limanowskim. Tam nawałnice przetoczyły się w nocy z wtorku na środę. Najbardziej ucierpiała gmina Mszana Dolna.

Tylko w Kasince Małej zalanych zostało niemal 180 budynków, w tym większość mieszkalnych. - Według wstępnych szacunków straty w infrastrukturze mogą sięgać powyżej 20 milionów złotych - mówi wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba.

Zniszczonych zostało około stu kilometrów dróg dojazdowych. Dwie szkoły zostały zalane. Sześć mostów jest zerwanych. Kilkaset mieszkańców Kasinki Małej jest wciąż odciętych od świata. 

- Liczymy, że uda się zbudować jak najszybciej tymczasowe przeprawy - dodaje Bolesław Żaba. W zalanych powiatach cały czas trwa wielkie sprzątanie. Tylko w regionie limanowskim non stop pracuje ponad 150 strażaków.

Rząd obiecał pomoc finansową poszkodowanym mieszkańcom. Najbardziej potrzebujący mogą liczyć na zasiłek w wysokości sześciu tysięcy złotych.

Minister Administracji i Cyfryzacji oczekuje na wniosek wojewody małopolskiego w tej sprawie. W następnej kolejności wypłacane będą zasiłki na remont budynków lub lokalu mieszkalnego - do 20 tys. i 100 tys. zł. 

Ostrzeżenie przed kolejnymi ulewami

Niestety, w piątek taki niebezpieczny pogodowy scenariusz może się powtórzyć. Synoptycy nadal ostrzegają przed gwałtownymi burzami połączonymi z ulewami i wiatrem osiągającym w porywach nawet do 65 kilometrów na godzinę. Najbardziej niespokojnie ma być w regionach południowych,  wschodnich i zachodnich. Ostrzeżenie dotyczy Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny, Podlasia, Wielkopolski, woj. lubuskiego i Zachodniego Pomorza. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz wyniesie do 20 mm, a na południu i południowym wschodzie do 40 mm.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


 

INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne